Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.


Z art. 90 ust. 1a ustawy o systemie oświaty nie wynika, że dotacja przysługuje na każde dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka.

Odpowiedź

Dotacja przysługuje na każde dziecko.

Uzasadnienie

Zgodnie z zapisem art. 90 ust. 1a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., niepubliczne przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowe oraz ośrodki, o których mowa w art. 2 pkt 5 u.s.o., a także niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które, zgodnie z art. 71b ust. 2a u.s.o., prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację z budżetu odpowiednio gminy lub powiatu w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego, pod warunkiem że osoba prowadząca przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę, ośrodek lub poradnię poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę dzieci, które mają być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. Jak słusznie zauważa

Autor pytania, treść przepisu nie zawiera sformułowania analogicznego, jak w dalszych ustępach powołanego artykułu. Jednakże zobowiązanie osoby prowadzącej placówkę prowadzącą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka do podawania liczby dzieci, które mają być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju wskazuje, że kwota dotacji powinna zostać naliczona na każde dziecko.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.