Należy dodać, że uczeń nie był uwzględniony przy naliczaniu części oświatowej subwencji ogólnej na 2011 r. dla gminy dotującej przedszkole, ani dla gminy zobowiązanej do pokrywania kosztów udzielonej dotacji, ponieważ przy jej naliczaniu nie uczęszczał do przedszkola w żadnej z tych gmin.

Odpowiedź

Dotacja przysługuje na faktyczną (rzeczywistą) liczbę uczniów.

Uzasadnienie

Stosownie do zapisu art. 90 ust. 2b i 2c ustawy o systemie oświaty dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego - pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczne przedszkole poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. W przypadku braku na terenie gminy przedszkola publicznego, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego. Jeżeli do przedszkola, uczęszcza uczeń niebędący mieszkańcem gminy dotującej to przedszkole, gmina, której mieszkańcem jest ten uczeń, pokrywa koszty dotacji udzielonej na powyższych zasadach, do wysokości iloczynu kwoty wydatków bieżących stanowiących w gminie dotującej podstawę ustalenia wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych w przeliczeniu na jednego ucznia i wskaźnika procentowego ustalonego na potrzeby dotowania niepublicznych przedszkoli w gminie zobowiązanej do pokrycia kosztów udzielonej dotacji. W przypadku braku niepublicznego przedszkola na terenie gminy zobowiązanej do pokrycia kosztów udzielonej dotacji, gmina ta pokrywa koszty udzielonej dotacji w wysokości równej 75% wydatków bieżących stanowiących w gminie dotującej podstawę udzielenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych w przeliczeniu na jednego ucznia.

Uważam więc, że gmina, której mieszkańcem jest uczeń niepełnosprawny powinna pokryć koszty dotacji do wysokości iloczynu, o którym mowa w art. 90 ust. 2c ustawy o systemie oświaty , a więc iloczynu kwoty wydatków bieżących stanowiących w gminie dotującej podstawę ustalenia wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, i wskaźnika procentowego ustalonego na potrzeby dotowania niepublicznych przedszkoli w gminie zobowiązanej do pokrycia kosztów udzielonej dotacji. Argumentując powyższe należy zwrócić uwagę, iż gmina na terenie której znajduje się przedszkole, co do zasady otrzymuje subwencję na niepełnosprawnego wychowanka przedszkola w części SOC subwencji – a więc pozwalającą na udział dzieci i młodzieży w zadaniach pozaszkolnych. Statystyczna zaś liczba wychowanków przedszkola (zarówno publicznego jak i niepublicznego) nie jest objęta subwencjonowaniem.

Jeżeli uczeń nie był wykazany w SIO, może warto zwrócić się o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej z 0,6% rezerwy. Nie ujęcie ucznia w SIO nie usprawiedliwia bowiem nie przekazania środków do gminy obowiązanej do dotowania przedszkola niepublicznego.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)