Wójt gminy nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji określającej spółce podatek od nieruchomości.

Spółka złożyła zażalenie, uznała bowiem, iż postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nie zostało jej skutecznie doręczone. Spółka wyjaśniła, iż wniosła o doręczenie korespondencji w prowadzonym postępowaniu podatkowym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, natomiast postanowienie zostało wysłane pocztą.

Wójt tłumaczył, iż wskazany przez spółkę adres elektroniczny e-PUAP, okazał się adresem prywatnym. W związku z tym organ zdecydował się wysłać zarówno decyzję określającą jak i postanowienie o nadaniu rygoru wykonalności decyzji nieostatecznej za pośrednictwem operatora pocztowego.

Zdaniem WSA skoro strona postępowania wystąpiła z wnioskiem o doręczanie jej pism za pośrednictwem platformy e-PUAP, sama okoliczność, iż wskazany adres była adresem prywatnym, nie może stanowić uzasadnionej odmowy doręczenia pism w ten sposób. W szczególności nie są to przeszkody natury technicznej, które ewentualnie mogłyby stanowić uzasadnienie odmowy doręczenia pism w drodze elektronicznej.

Tym niemniej, doręczenie postanowienia do rąk adresata w formie papierowej, pomimo wniosku o doręczanie korespondencji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, nie stanowi naruszenia przepisów postępowania, które mogłoby mieć istotny wpływ na wynik sprawy – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 22 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Bk 252/15, nieprawomocny