Pytanie:
Pracodawca ma zamiar wypowiedzieć umowę o prace dla asystenta starosty (2-tygodniowy okres wypowiedzenia). Czy z tego tytułu należy wypłacić odprawę z tytułu zwolnień grupowych? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Czy w tym przypadku należy podać powód tego wypowiedzenia?

Odpowiedź:
Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, asystentowi starosty przysługuje odprawa, której wysokość jest uzależniona od zakładowego stażu pracy.

Uzasadnienie:

Doradcy i asystenci nie mają prawa do odprawy w związku z zakończeniem zatrudnienia. Przysługuje im jednak odprawa ekonomiczna w razie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pracodawcy – również samorządowi – zatrudniający co najmniej 20 pracowników są zobowiązani do przestrzegania przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – dalej u.z.g. Stosuje się je w przypadku konieczności rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych lub indywidualnych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Stosownie do art. 8 ust. 1 u.z.g., pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
• jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata.
• dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat.
• trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Jako podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy należy wskazać art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami