Odpowiedź

Zgodnie z art. 3 pkt 48 Prawa ochrony środowiska , przez zakład rozumie się jedną lub kilka instalacji wraz z terenem, do którego prowadzący instalacje posiada tytuł prawny, oraz znajdującymi się na nim urządzeniami.

Przez instalacje rozumie się natomiast, zgodnie z art. 3 pkt 6 Prawa ochrony środowiska :
- stacjonarne urządzenie techniczne,
- zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu,
- budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami,
- których eksploatacja może spowodować emisję.

Moim zdaniem, stadion żużlowy wraz z torem spełnia ww. definicję zarówno co do instalacji – budowli, której eksploatacja powoduje emisję (np. hałasu) jak i zakładu.

W związku z powyższym ma tu zastosowanie art. 115a Prawa ochrony środowiska .

Eksploatacja stadionu żużlowego wiąże się głównie z jego podstawowym przeznaczeniem, czyli wykorzystaniem toru w celu prowadzenia zawodów żużlowych, treningów, sprawdzeń sprzętu itp. Dlatego pomiary hałasu wykonane w trakcie zawodów żużlowych, jednej z podstawowych operacji związanej z eksploatacją instalacji – stadionu, mogą być podstawą do wydania decyzji o dopuszczalnym hałasie.

Dość jednoznacznie wynika to z art. 115a ust. 1 Prawa ochrony środowiska wskazującym, że w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska, na podstawie pomiarów własnych, pomiarów dokonanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska lub pomiarów podmiotu obowiązanego do ich prowadzenia, że poza zakładem (tu stadionem), w wyniku jego działalności (tu zawody), przekroczone są dopuszczalne poziomy hałasu, organ ten wydaje decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu. Za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu uważa się przekroczenie wskaźnika hałasu LAeq D lub LAeq N.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)