Wójt gminy przyznał wnioskodawczyni pomoc w formie zasiłku stałego w najniższej możliwej wysokości tj. 30 zł miesięcznie. Organ ustalił bowiem, że na dochód strony składa się między innymi dochód z gospodarstwa rolnego. W odwołaniu od tej decyzji skarżąca wskazała, że choć jest właścicielką gospodarstwa rolnego przekazanego jej przez rodziców, to jednak nigdy go nie użytkowała, gdyż od zawsze było ono oddane w dzierżawę. Dodała, iż nie podlega ubezpieczeniu rolniczemu ponieważ nigdy mnie użytkowała posiadanego gospodarstwa.

WSA odpowiadając na skargę, podzielił stanowisko organu odwoławczego, iż przepis art. 8 ust. 9 ustawy o pomocy społecznej dla celów udzielania świadczeń z pomocy społecznej przyjmuje apriorycznie, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 207 zł. Nie przewiduje on jakichkolwiek wyjątków od przyjętej w nim zasady wyliczenia dochodu z gospodarstwa rolnego. Oznacza to, że z punktu widzenia powołanego przepisu bez znaczenia jest okoliczność, czy gospodarstwo rolne jest uprawiane czy też nie i z jakiego powodu oraz czy rzeczywiście przynosi ono dochody. Z tych też względów podnoszony w toku całego postępowania argument, że skarżąca nie uprawia posiadanych nieruchomości rolnych nie może być uwzględniony. Jak bowiem wskazano ustawa o pomocy społecznej w przypadku gospodarstwa rolnego nie zakłada niezbędności wykorzystywania posiadanego gospodarstwa rolnego. Przyjęty wskaźnik osiąganego dochodu jest bowiem niezależny od rzeczywiście osiąganych dochodów z gospodarstwa rolnego, a ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnych wyłączeń. Także zawarcie umowy cywilnoprawnej, w wyniku której skarżąca przekazała okresowo władanie gruntów jej gospodarstwa rolnego innej osobie, nie daje podstaw do pominięcia tych gruntów przy obliczeniu dochodów z gospodarstwa rolnego w postępowaniu w sprawie przyznania świadczeń z pomocy społecznej.

WSA podkreślił, iż z przepisu art. 8 ust. 9 ustawy o pomocy społecznej wynika, że sam fakt posiadania określonej ilości hektarów przeliczeniowych powoduje, że istnieje domniemanie osiągania dochodu w wysokości określonej w ustawie o pomocy społecznej. W świetle tego przepisu nie ma zatem znaczenia, czy właściciel gruntu rzeczywiście osiąga dochody.

Wprowadzając ten przepis ustawodawca przyjął fikcję prawną, według której posiadanie gruntu rolnego oznacza jednoczesne uzyskiwanie dochodu. Co więcej użyte w komentowanym przepisie sformułowanie "przyjmuje się" nie pozwala na jakiekolwiek odstępstwo przy ustalaniu dochodu rodziny w zakresie dochodu z gospodarstwa rolnego, niezależnie od faktycznej dochodowości danego gospodarstwa. Przepisy ustawy o pomocy społecznej nie przewidują bowiem możliwości obalenia przez stronę ustanowionego przez ustawodawcę w tym zakresie domniemania.

Na podstawie: Wyrok WSA w Lublinie z 5 maja 2011 r., sygn. akt II SA/Lu 194/11, prawomocny

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.)