Czy szpital może złożyć wniosek w przypadku, gdy pacjentem nieubezpieczonym jest osoba bezdomna?

Czy w przypadku przyjęcia pacjenta do szpitala w stanie nagłym – sprawa niecierpiąca zwłoki – wywiad środowiskowy, o którym mowa w art. 54 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, może przeprowadzić – na wniosek szpitala – najbliższy ośrodek pomocy społecznej (właściwy ze względu na siedzibę szpitala i miejsce pobytu pacjenta), niezależnie od tego czy jest on właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta?

Odpowiedź

Dokument potwierdzający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób innych, niż ubezpieczeni, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.; dalej jako: u.ś.o.z. ), wydaje gmina (wójt. burmistrz, prezydent) właściwa ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy. W przypadku osób bezdomnych – gmina, właściwa ze względu na miejsce pobytu wynikające z rejestrów osób bezdomnych, prowadzonych przez właściwe referaty Urzędów Miejskich/Gminnych.

Przepisy nie definiują w sposób jednoznaczny, czy w tym przypadku, właściwość gminy wynika z zameldowania na pobyt stały, czy czasowy. Użyte przez ustawodawcę sformułowanie "ze względu na miejsce zamieszkania" może sugerować, iż dopuszczalna jest zarówno pierwsza, jak i druga sytuacja. W przypadku osób bezdomnych najczęściej jednak mamy do czynienia z brakiem zameldowania, w sytuacji takiej należy zwrócić się o pomoc do właściwego terenowo ze względu na miejsce udzielania świadczenia, Urzędu Gminy.

W przypadku osoby bezdomnej, przyjętej do szpitala w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, szpital jest, jak najbardziej, właściwą instytucją do złożenia wniosku o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodnie z art. 54 ust. 4 u.ś.o.z. złożenie wniosku powinno nastąpić niezwłocznie po udzieleniu świadczenia.

Jeżeli osoba przebywa w szpitalu, wywiad środowiskowy może być przeprowadzony przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej, właściwego ze względu na siedzibę szpitala, a następnie przesłany do gminy, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta.

Prrzydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm)