Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku kierownika działu przesuwa się na niższe stanowisko urzędnicze (wypowiedzenie warunków pracy i płacy).

Czy można przez 6 miesięcy, zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych , wypłacić wynagrodzenie bez dodatku funkcyjnego?

Odpowiedź


Jeżeli powodem wypowiedzenia warunków pracy i płacy są przyczyny leżące po stronie pracodawcy,do opisanego przypadku zastosowanie może mieć przepis art. 23 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach (Dz. U. Nr 223, poz. 1458) - dalej u.p.s. Zgodnie z ust. 1 tego artykułu w przypadku reorganizacji jednostki pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można przenieść na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom, jeżeli ze względu na likwidację zajmowanego przez niego stanowiska nie jest możliwe dalsze jego zatrudnienie na tym stanowisku. Stosownie do ust. 2 art. 23 u.p.s. pracownik, o którym mowa w ust. 1, zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku przez okres 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko.

Z powyższych regulacji wynika, że pracownik samorządowy zatrudniony na kierowniczym stanowisku urzędniczym zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia przez okres 6 miesięcy po przeniesieniu na nowe stanowisko. Przepis nie definiuje pojęcia "wynagrodzenia", ale mając na uwadze jego ratio legis należy przyjąć, iż mamy tu do czynienia z wszelkimi stałymi składnikami wynagrodzenia, w tym z dodatkiem funkcyjnym. Dodatek funkcyjny traktowany jest w orzecznictwie SN jako stały element wynagrodzenia i jest objęty ochroną we wszelkich przypadkach, w których przepisy prawa pracy stanowią o zachowaniu prawa do wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie, np. w przypadkach przewidzianych w art. 179 § 5 k.p., art. 1864 k.p. Dodatek funkcyjny o ile jest przyznany w umowie stanowi element wynagrodzenia, którego zmiana wymaga wypowiedzenia warunków płacy, o ile zaś dodatek taki wynika z regulaminu wynagrodzeń czy układu zbiorowego pracy wypowiedzenie warunków płacy nie jest możliwe dopóki pracownik świadczy pracę na stanowisku, na którym regulamin czy układ przewiduje taki dodatek.

Jeżeli natomiast powodem wypowiedzenia warunków pracy i płacy są przyczyny leżące po stronie pracownika, przepis art. 23 u.p.s. nie ma zastosowania. W takiej sytuacji pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierowniczym nie zachowuje prawa do dotychczasowego wynagrodzenia po przeniesieniu na inne stanowisko, tj. po upływie okresu wypowiedzenia warunków pracy i płacy.