Wojewoda wniósł skargę do WSA na uchwałę rady miasta, w której określiła zasady wnoszenia, cofania i zbywania przez prezydenta miasta udziałów i akcji gminy w spółkach prawa handlowego.

Wątpliwości wojewody wzbudził zapis, w którym ustalono, iż przymusowe umorzenie udziałów lub akcji gminy zależy od uzyskania zgody rady miasta.

WSA przyznał rację organowi nadzoru, iż taki zapis uchwały ogranicza prawo zgromadzenia wspólników bądź walnego zgromadzenia do przymusowego umorzenia udziałów lub akcji gminy miasta poprzez wprowadzenie warunku uzyskania zgody rady miasta na takie umorzenie.

Sąd przypomniał, iż sposób umorzenia i przymusowego umorzenia udziałów regulowany jest przepisami k.s.h. w sposób kompleksowy, zatem brak jest podstawy prawnej do wprowadzenia dodatkowego warunku, gdy umorzenie dotyczy udziałów lub akcji miasta.

Kodeks nie wprowadza przesłanki zgody wspólnika bądź akcjonariusza na przymusowe umorzenie jego udziałów, zatem niezgodny z prawem jest zapis uchwały rady miasta wprowadzający taki wymóg – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 2 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Gd 123/15, nieprawomocny