Wójt gminy odmówił wnioskodawczyni dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, działalności oznaczonej kodem PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) 66.29.Z – pozostała działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne. Podklasa ta dotyczy działalności pomocniczej, ściśle związanej z ubezpieczeniami i funduszami emerytalnymi. Zdaniem organu działalność ubezpieczeniową wykonują zakłady ubezpieczeń, działające wyłącznie w formie spółki akcyjnej albo towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, natomiast zarządzanie dobrami powypadkowymi jest bezpośrednią działalnością ubezpieczeniową i jako taka nie podlega wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej.
Wnioskodawczyni wniosła odwołanie od tej decyzji, wskazując, iż działalność oznaczona symbolem PKD 66.29.Z – pozostała działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne jest ściśle związana drugim wnioskowanym przez nią rodzajem działalności – PKD 66.19.Z – pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe i łącznie dotyczy pośrednictwa w zakresie kredytów, pożyczek i ubezpieczeń emerytalnych. Wnioskodawczyni podkreśliła, iż sporna działalność znajduje się w wykazie rodzajów działalności gospodarczej, w zakresie których może być przyznana pomoc w ramach działania programu wdrażanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioskodawczyni poinformowała, iż złożyła już wniosek o dofinansowanie w ramach tego programu, a zaskarżona decyzja organu I instancji uniemożliwia jej uzyskanie dofinansowania.


WSA nie podzielił stanowiska wójta, iż działalność wskazana w podklasie 66.29.Z, a polegająca na zarządzaniu dobrami powypadkowymi jest bezpośrednią działalnością ubezpieczeniową i jako taka nie podlega wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej, nadto może być prowadzona wyłącznie przez zakład ubezpieczeń. Działalność ta została zawarta w podklasie dotyczącej "działalności wspomagającej" – już z jej definicji wynika, iż nie jest to zasadnicza działalność ubezpieczeniowa, lecz właśnie wspomagająca. Z art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2010 r. nr 11, poz. 66 ze zm.) wynika kompetencja do przekazania innym podmiotom czynności związanych między innymi z zarządzaniem dobrami powypadkowymi. Ustawa nie zawiera żadnych ograniczeń co do formy prawnej podmiotów wykonujących czynności o których mowa w ww. art. 3 ust. 6. Niewątpliwie mogą być więc to również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

WSA podkreślił, iż w zakresie ubocznej działalności związanej z ubezpieczeniami, określonej jako "działalność wspomagająca" ustawodawca dopuszcza jej prowadzenie przez podmioty inne aniżeli zakłady ubezpieczeń, bez konieczności uzyskania zezwolenia. Zatem działalność wymieniona w podklasie Polskiej Klasyfikacji Działalności, oznaczonej kodem 66.29.Z, może być prowadzona przez osobę fizyczną, w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Na podstawie: Wyrok WSA w Poznaniu z 8 marca 2012 r., sygn. akt II SA/Po 34/12, prawomocny