Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Odpowiedź

Zgodnie z brzmieniem art. 53 ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 647) – dalej u.p.z.p., decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wydaje się po uzgodnieniu z właściwym zarządcą drogi, w odniesieniu do obszarów przyległych do pasa drogowego.


Artykuł 53 ust. 5 u.p.z.p. dodaje z kolei, że uzgodnień, o których mowa powyżej, dokonuje się w trybie art. 106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) - dalej k.p.a. Przepis art. 106 § 1 k.p.a. przewiduje, że jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ (wyrażenia opinii lub zgody albo wyrażenia stanowiska w innej formie), decyzję wydaje się po zajęciu stanowiska przez ten organ.


Zajęcie stanowiska przez ten organ następuje w drodze postanowienia, na które służy stronie zażalenie (art. 106 § 5 k.p.a.). Zatem wydanie decyzji, o której mowa w art. 53 u.p.z.p., powinno być poprzedzone wydaniem postanowienia o braku przeciwwskazań ze strony zarządcy drogi dla lokalizacji zamierzonej inwestycji.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .