Czy obywatelowi przysługuje środek zaskarżenia na taką odmowę zawartą w piśmie?

Decyzję administracyjną wydaje się w przypadku odmowy udzielenia informacji publicznej – art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) . W przypadku odmowy udostępnienia informacji, która w ocenie podmiotu zobowiązanego nie stanowi informacji publicznej, nie wydaje się decyzji administracyjnej – tak np. wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2010 r., II SAB/Wa 275/10, Lex nr 756223. Adresat wniosku powinien oczywiście poinformować wnioskodawcę o odmowie udostępnienia i przyczynie tej odmowy – braku charakteru informacji publicznej.

Wnioskodawcy, który uważa, że żądana informacja jest informacją publiczną podlegającą udostępnieniu, przysługuje środek prawny w postaci skargi do sądu administracyjnego na bezczynność organu. Nie jest to forma zaskarżenia odmowy udzielenia informacji zawartej w piśmie informującym, lecz środek prawny mający zobowiązać organ pozostający w bezczynności do podjęcia działania nakazanego prawem, w tym wypadku do udzielenia informacji publicznej lub wydania decyzji o odmowie jej udostępnienia. Wniesienie takiej skargi nie wymaga wyczerpania toku instancji (np. zażalenia w trybie art. 37 kpa ) ani uprzedniego wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa – wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 maja 2011 r., IV SAB/Gl 3/11, Lex nr 795571.@page_break@

Wojewódzki sąd administracyjny, jeżeli uzna, że żądana informacja jest informacją publiczną, to na podstawie art. 149 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.) orzeknie o zobowiązaniu organu do udzielenia żądanej informacji lub wydania decyzji o odmowie jej udostępnienia. Jeżeli sąd nie podzieli stanowiska wnioskodawcy, to zgodnie z art. 151 powołanej ustawy, skargę oddali.

Sąd w postępowaniu ze skargi na bezczynności kontroluje jedynie, czy organ pozostaje w bezczynności, tj. nie podejmuje działania nakazanego prawem. Sprowadza się to do ustalenia, czy żądana informacja ma charakter informacji publicznej. Sąd jednak nie może na tym etapie zobowiązać organu do udzielenia żądanej informacji, gdyż mogą zachodzić przesłanki odmowy do udostępnienia takiej informacji. Podmiot zobowiązany, uznając, że żądana informacja nie jest informacją publiczną, nie badał, czy istnieją przesłanki nakazujące odmowę udzielenia informacji (np. z powodu ochrony informacji niejawnych, prywatność osoby fizycznej, tajemnicy przedsiębiorcy).

 

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.)