Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Jeden z mieszkańców gminy wystąpił o udostępnienie mu zapisu dźwiękowego przebiegu obrad sesji rady gminy. W odpowiedzi otrzymał płytę, jednak nie został do niej dołączony żaden opis ani instrukcja umożliwiająca odtworzenie nagrania.

W związku z tym mieszkaniec wystąpił z wnioskiem do wójta gminy o udzielenie informacji w jakim systemie, na jakim sprzęcie i przy użyciu jakiego programu dokonano przesłanego mu nagrania z sesji rady gminy.
Wójt uznał, iż informacja, o którą zwrócił się mieszkaniec, nie stanowi informacji publicznej. Wójt doradził aby wnioskodawca zasięgnął porady specjalisty informatyka.

WSA przyznał rację mieszkańcowi. W ocenie sądu, informacja na temat danych technicznych, w jakich dokonano nagrania, jest integralną częścią informacji publicznej, niezbędną do zapoznania się z jej treścią.


WSA przypomniał, iż udostępniając żądaną informację publiczną wójt zobowiązany jest dokonać tego w formie umożliwiającej zapoznanie się wnioskodawcy z treścią tej informacji.


Zatem jeśli organ udostępnia informację publiczną na nośniku elektronicznym to powinien przekazać również informacje techniczne niezbędne do jej odtworzenia z tego nośnika.

W przeciwnym wypadku doprowadza do sytuacji, w której realizacja obowiązku informacyjnego ma charakter fikcyjny – podkreślił sąd.
 

Na podstawie:
Wyrok WSA w Warszawie z 19 lutego 2014 r., sygn. II SAB/Wa 622/13, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.