Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

W myśl art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) zamawiający wyklucza z postępowania wykonawców, którzy nie wykazali spełniania warunków udziału w postępowaniu. Powyższa przesłanka wykluczenia z udziału w postępowaniu nie może być jednak stosowana przez zamawiającego automatycznie. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 3 p.z.p. zamawiający wzywa wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli wymaganych przez niego oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 p.z.p., albo którzy złożyli wymagane przez zamawiającego oświadczenia i dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1 p.z.p., zawierające błędy, do ich złożenia w wyznaczonym terminie, chyba że mimo ich złożenia oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania.

Z powyższego wynika zatem, że wykonawca może konwalidować swoją czynność, wykazując w dodatkowym, wyznaczonym przez zamawiającego terminie, że spełniał warunki udziału w postępowaniu nie później niż w dniu składania ofert. Złożone na wezwanie zamawiającego oświadczenia i dokumenty powinny bowiem potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, nie później niż w dniu w którym upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert.

Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że procedura wynikająca z art. 26 ust. 3 p.z.p. jest obligatoryjną, z zastrzeżeniem przypadku, w którym pomimo złożenia przez wykonawcę na wezwanie zamawiającego dokumentów jego oferta i tak podlegałaby odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania.

Art. 26 ust. 3 p.z.p. ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nakłada na zamawiającego obowiązek wezwania do uzupełnienia oświadczeń i dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 p.z.p., oraz do ich wyjaśnienia. Zamawiający nie może zatem wykluczyć wykonawcy z postępowania, nie mając absolutnej pewności co do wykazania lub niewykazania spełnienia przez niego warunków udziału w postępowaniu. Jeżeli z oświadczeń i dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 p.z.p., nie wynika, że wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu, traktuje się te dokumenty i oświadczenia jak dokumenty "zawierające błąd" i mimo że nie ma wątpliwości co do ich treści, zamawiający powinien zastosować art. 26 ust. 3 p.z.p. (vide: Bazan A., Nowicki J.E., Prawo zamówień publicznych. Komentarz, LEX 2014).

Reasumując, zamawiający będzie mógł wykluczyć wykonawcę z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego dopiero wówczas, gdy wykonawca,  mimo wezwania zamawiającego w trybie art. 26 ust. 3 p.z.p. nie złoży stosownych informacji potwierdzających spełnienie warunków udziału w tym postępowaniu.

Autor odpowiedzi: Paulina Soszyńska - Purtak