Pytanie
Dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej (placówki feryjnej) ustalił, że od 26 sierpnia 2013 r. do 30 sierpnia 2013 r., czyli w okresie ferii letnich - urlopu wypoczynkowego - nauczyciele zobowiązani są do stawienia się w pracy celem przygotowań do nowego roku szkolnego. Jeden z nauczycieli poinformował, że nie może zgłosić się w tych dniach do pracy, gdyż w tym czasie będzie pracował na obozie jako opiekun.
Czy nauczyciel powinien wystąpić do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu bezpłatnego w czasie wakacji - czy też jest to urlop wypoczynkowy nauczyciela (usprawiedliwona nieobecność) i niezgodne z prawem jest udzielanie w tym czasie urlopu bezpłatnego?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 29 sierpnia 2013 r.
Zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Nauczyciel, o którym mowa wyżej, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:
1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.
Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczycieli zależy od miejsca zatrudnienia. Nauczyciele szkół, w których organizacji przewidziano ferie szkolne, mają prawo do urlopu w wymiarze równym okresowi ferii zimowych oraz letnich i w czasie ich trwania. Urlop wypoczynkowy tych nauczycieli trwa zatem przez okres 2 tygodni w czasie ferii zimowych oraz od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych (druga połowa czerwca) do dnia zakończenia roku szkolnego (dnia 31 sierpnia). W trakcie urlopu, nie dłużej jednak niż przez 7 dni, nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora szkoły do przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego, a także do opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym.
Przepisy prawa co prawda pozwalają dyrektorowi na zobowiązanie nauczyciela do wykonania w czasie urlopu określonych czynności, nie określają jednak, w jakim terminie nauczyciel ma je wykonać. Tak więc w opisanym przypadku należy uznać, że nauczyciel nie ma podstaw, aby korzystać z urlopu bezpłatnego, gdyż czas wakacji jest czasem jego obowiązkowego urlopu. Co prawda dyrektor ma prawo zobowiązać go do określonych działań, jednak w sytuacji, gdy nauczyciel nie może owych działań zrealizować z powodu wykorzystywania urlopu dyrektor nie może nauczyciela zmusić do skorzystania z urlopu bezpłatnego.