Zgodnie z projektem o skierowaniu osoby ubiegającej się o pobyt w mieszkaniu chronionym zadecyduje właściwy organ j.s.t. prowadzący jednostkę organizacyjną pomocy społecznej, w której prowadzone jest mieszkanie chronione. Decyzja taka dotyczyć może jedynie osób pełnoletnich, a pobyt w mieszkaniu będzie co do zasady czasowy. Jedynie w określonych w rozporządzeniu wypadkach możliwe jest skierowanie na pobyt stały. Przebywające w mieszkaniach osoby będą objęte wsparciem dostosowanym do ich indywidualnych potrzeb i świadczonym przez 7 dni w tygodniu, minimum 3 godziny dziennie przez m.in. pracowników socjalnych, terapeutów i psychologów.

Natomiast w przypadku mieszkań chronionych prowadzonych przez podmioty niepubliczne (np. organizacje pożytku publicznego) nie działające na zlecenie, z osobą ubiegającą się o pobyt zawierana byłaby umowa cywilnoprawna.

Kluczowym dla j.s.t. jest przepis, zgodnie z którym warunki pobytu w mieszkaniu chronionym w zakresie dostępności pomieszczeń i pokoi mieszkalnych oraz ich wyposażenia uwzględniają podstawowe potrzeby i możliwości osób skierowanych, przy czym jedno mieszkanie chronione przeznaczone jest dla nie mniej niż 3 osób a minimalna powierzchnia użytkowa dla jednej osoby nie może być mniejsza niż 12 m[2]. Koszta dostosowania już istniejących mieszkań do nowych przepisów poniosą samorządy. Będą miały na to czas do 2014 r. Co więcej, j.s.t. odpowiedzialne będą również za zapewnienie potrzebującym opisanego wyżej wsparcia. W projekcie nie znalazły się jednak zapisy o zapewnieniu dodatkowych funduszy na ten cel. W konsekwencji do samorządów trafi kolejny wydatek, który będą musiały pokryć z własnej kieszeni.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wielokrotnie podkreśla się, że funkcjonowanie mieszkań chronionych jest korzystniejsze dla jednostek samorządu terytorialnego niż innych, całodobowych placówek pomocy społecznej. Można więc zastanawiać się, czy MPiPS - nie przewidując dodatkowych środków dla j.s.t. na prowadzenie mieszkań chronionych - chce skłonić do finansowania mieszkań kosztem innych placówek pomocy społecznej.

Projekt rozporządzenia jest na etapie konsultacji społecznych.

Źródło: www.mpips.gov.pl