Odpowiedź:
Trwały zarząd jest formą prawną władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami – dalej u.g.n.

W związku z tym, że samorządowe szkoły publiczne są jednostkami budżetowymi samorządu terytorialnego - art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - zatem są jednocześnie jednostkami organizacyjnymi samorządu, którym przekazuje się władanie nieruchomością komunalną w drodze trwałego zarządu. Zasady dotyczące trwałego zarządu zostały określone w art. 43-50 u.g.n.

Na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 u.g.n. jednostka organizacyjna ma prawo korzystania z nieruchomości w celu prowadzenia działalności należącej do zakresu jej działania.

Natomiast ustawa nie reguluje w sposób szczegółowy obowiązków kierownika jednostki organizacyjnej, jakim jest dyrektor szkoły samorządowej. Zatem zakres jego obowiązków dotyczy przede wszystkim działań w zakresie zwykłego zarządu nieruchomością, które mają zachować ją w stanie niepogorszonym.

W przypadku jednostek samorządowych do reprezentowania zarządcy (szkoły jako jednostki organizacyjnej) upoważnieni są kierownicy samorządowych jednostek organizacyjnych (dyrektorzy szkół), którzy działają na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez właściwe organy samorządu terytorialnego - np. na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. To, czy udzielone pełnomocnictwa udzielone zostały okresowo, czy na okres kadencji, zależy od decyzji organu samorządowego.

Najczęściej pełnomocnictwa do podejmowania czynności zwykłego zarządu mieniem szkoły są pełnomocnictwami ogólnymi, wiążącymi do czasu odwołania upoważnienia.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów