Odpowiedź:
Zgodnie z art. 98 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) - dalej u.g.n., przejęcie na własność przez jednostkę samorządu terytorialnego lub Skarb Państwa nieruchomości wydzielonych pod drogi dotyczy jedynie dróg publicznych. W takiej sytuacji podmiot przejmujący drogę zobowiązany jest do zapłaty odszkodowania dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości.

Natomiast w przypadku, gdy na skutek podziału nieruchomości zostaje wydzielona droga wewnętrzna, nie stanowiąca drogi publicznej, droga ta pozostaje własnością dotychczasowego właściciela, któremu nie należy się żadne odszkodowanie.

Zatem przepisy prawa nie zobowiązują burmistrza do nabycia nieruchomości wydzielonej pod drogę wewnętrzną. Taka nieruchomość może natomiast zostać nabyta, jeśli jest to uzasadnione potrzebami danej jednostki samorządu terytorialnego.

Innymi słowy, nabycie takiej nieruchomości nie jest zabronione, ale w związku z tym, że nie jest też nakazane, podejmując decyzję w kwestii zakupu należy rozważyć, czy jest to uzasadnione potrzebami związanymi z gospodarowaniem nieruchomościami oraz czy nie będzie to skutkowało zarzutem o niewłaściwe gospodarowanie budżetem, lub o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami