Pytanie
Czy absolwent średniego studium zawodowego może rozpocząć naukę od III semestru w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 29 sierpnia 2013 r.
Według mojej opinii osoba, która posiada już wykształcenie średnie i prawo przystąpienia do egzaminu maturalnego nie powinna zostać przyjęta na podstawie świadectwa ukończenia średniego studium zawodowego do typu szkoły, po ukończeniu którego ponownie uzyska wykształcenie średnie i prawo przystąpienia do egzaminu maturalnego. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie musi podjąć dyrektor szkoły.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) – dalej u.s.o., szkoły publiczne i niepubliczne dzielą się na typy. Jak wynika z art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. b) u.s.o. jednym z takich typów jest trzyletnie liceum ogólnokształcące, którego ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Należy zauważyć, że w art. 11a ust. 4 pkt 2 u.s.o. jednoznacznie zostało określone, że osoba, która ukończy taką szkołę posiada wykształcenie średnie. W kontekście zadanego pytania jest to bardzo istotne, gdyż średnie studium zawodowe (już nie istnieją) było typem szkoły, które dawało wykształcenie średnie oraz możliwość podwyższenia kwalifikacji zawodowych związanych z wykonywanym zawodem osobom zatrudnionym w różnych działach gospodarki. Do średniego studium zawodowego przyjmowano kandydatów posiadających ukończoną ośmioletnią szkołę podstawową. Nauka w studium trwała 3 lata. Absolwenci uzyskiwali świadectwo ukończenia średniego studium zawodowego, a osoby, które zdały egzamin dojrzałości świadectwo dojrzałości średniego studium zawodowego. Mając powyższe na uwadze uważam, że osoba, która posiada już wykształcenie średnie i prawo przystąpienia do egzaminu maturalnego nie powinna zostać przyjęta na podstawie świadectwo ukończenia średniego studium zawodowego do typu szkoły, po ukończeniu którego ponownie uzyska wykształcenie średnie i prawo przystąpienia do egzaminu maturalnego. Jednak, zgodnie z § 22 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232 z późn. zm.), ostateczną decyzję o przyjęciu uczniów/słuchaczy do klas programowo wyższych (na semestry programowo wyższe) szkoły ponadgimnazjalnej podejmuje dyrektor szkoły.