W dniu 10 czerwca 2010 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał rozporządzenie w sprawie warunków bezpieczeństwa, jakie powinny spełniać stadiony, na których mogą odbywać się mecze piłki nożnej (Dz. U. Nr 121, poz. 820, dalej jako rozporządzenie ), które wypełnia dyspozycję zawartą w art. 17 ustawy z dnia 20 marca 2009 o bezpieczeństwie imprez masowych z 20 marca 2009 r. (Dz. U. Nr 63, poz. 504).

Rozporządzenie określa zasady organizowania ciągów komunikacyjnych oraz dróg ewakuacyjnych w taki sposób, by nie zakłócać przepływu osób, a także wprowadza wymogi co do oznakowania i umiejscowienia obiektów gastronomicznych, handlowych i sanitariatów. Miejsca dla widzów muszą być podzielone na sektory, wyposażone w wystarczającą liczbę wyjść i wejść o odpowiedniej przepustowości. W razie możliwości zaistnienia zagrożenia bezpieczeństwa, sektory mają być odizolowane od siebie. Ponadto parkingi przed stadionem mają być przyporządkowane do poszczególnych sektorów, by w razie potrzeby uniknąć niepokojów wywołanych przez widzów.

Warto zaznaczyć, że rozporządzenie nie zawiera przepisów stricte technicznych, w tym regulujących dostęp dla osób o ograniczonej zdolności poruszania (m.in. niepełnosprawnych). W tym celu należy kierować się przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 750, poz. 690 ze zm.).

W rozporządzeniu zabroniono sprzedaży na terenie stadionów przedmiotów, w tym żywności i napojów, których niewłaściwe wykorzystanie mogłoby stanowić zagrożenie dla życia bądź zdrowia ludzkiego. Każdy stadion musi być też wyposażony w zintegrowane stanowisko dowodzenia, czyli wyodrębnione pomieszczenie dostępne dla służb kierujących zabezpieczeniem meczu piłki nożnej (kierownika do spraw bezpieczeństwa oraz służb ratowniczych i Policji).

W § 6 rozporządzenia określono także warunki identyfikacji osób uczestniczących w meczu piłki nożnej oraz przetwarzania ich danych osobowych, zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 62, poz. 504 ze zm.). Niedopuszczalne jest umieszczanie urządzeń wspomagających kontrolę dostępu do określonych miejsc (bramek, kołowrotków) w sposób uniemożliwiający płynny przepływ widzów, jest to zabronione na drogach ewakuacyjnych.

Z oszacowania dokonanego w trakcie konsultacji projektu rozporządzenia wynika, że nowe przepisy będą miały zastosowanie do blisko 500 stadionów w całym kraju, z czego znaczna część stanowi własność samorządów.

Rozporządzenie wchodzi w życie 21 lipca 2010 r., z tym że – dla stadionów, na których odbywają się mecze piłki nożnej rozgrywane poza ramami ligi zawodowej – § 6 mówiący o identyfikacji osób uczestniczących w meczu piłki nożnej stosuje się od 1 sierpnia 2010 r., a § 4 i § 10 nakładające obowiązek dostosowania dróg ewakuacyjnych, pożarowych i węzłów komunikacyjnych wchodzi w życie 1 sierpnia 2011 r.

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 10 czerwca 2010 r. w sprawie warunków bezpieczeństwa, jakie powinny spełniać stadiony, na których mogą odbywać się mecze piłki nożnej (Dz. U. Nr 121, poz. 820)