Przypomnijmy, iż do sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania zobowiązany jest wójt albo upoważniony przez niego pracownik urzędu gminy. Do zadań gminy należy także prowadzenie wykazu sporządzonych aktów pełnomocnictwa, oddzielnie dla poszczególnych wyborców. Wykaz będzie może mieć postać księgi albo też dokumentu elektronicznego, o ile zawierać będzie wszystkie dane przewidziane we wzorze. Niezależnie od wykazu, w urzędzie gminy należy prowadzić akta obejmujące dokumenty dotyczące postępowania w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa. Ponadto wójt ma obowiązek przekazania przewodniczącemu właściwej obwodowej komisji wyborczej, dla celów aktualizacji wykazu, listy wyborców, którzy udzielili pełnomocnictwa, wpisanych do spisu wyborców, zawierającej dane umieszczone w wykazie.

Procedura sporządzania aktów pełnomocnictw do głosowania została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 lipca 2011 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach: do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz. U. Nr 157, poz. 936) .

W Serwisie Samorządowym opublikowaliśmy także artykuł Ireneusza Krześnickiego Wybory 2011: sporządzanie aktów pełnomocnictw wyborczych - dodatkowe wzory dokumentów , w którym autor omawia szczegółowo procedurę sporządzania aktu pełnomocnictwa do głosowania oraz podaje praktyczne wskazówki dla pracowników urzędów gmin. Artykuł uzupełniono dodatkowo o wzory niezbędnych dokumentów dostępne do pobrania za darmo i wykorzystania przy sporządzania pełnomocnictw.


Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 lipca 2011 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach: do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz. U. Nr 157, poz. 936)