Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe


Czy gmina powinna przekazywać dotację na uczniów filii przedszkola niepublicznego od momentu jej zarejestrowania, czy dopiero w nowym roku budżetowym, po złożeniu przez organ prowadzący wniosku do 30 września roku poprzedzającego udzielenie dotacji?


Odpowiedź


Tworzenie filii przedszkola niepublicznego może przebiegać analogicznie jak tworzenie filii przedszkola publicznego. Natomiast dotacja powinna być przekazana po złożeniu przez organ prowadzący wniosku do 30 września roku poprzedzającego udzielenie dotacji.


Ponieważ przepisy o systemie oświaty nie określają regulacji dotyczących tworzenia filii przedszkola niepublicznego, można po wzorować się na przepisach dotyczących tworzenia filii przedszkola publicznego.

Filia przedszkola jest podporządkowana organizacyjnie przedszkolu, zatem zasady tworzenia filii są takie jak w przypadku tworzenia przedszkola, czyli odbywa się to na zasadach określonych w art. 82 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o.

Konieczny jest wpis do ewidencji.

Osoby prawne lub fizyczne mogą założyć przedszkola niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego zobowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu placówek.

Zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać:

- oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić przedszkole, jej miejsca zamieszkania lub siedziby,

- określenie odpowiednio typu i rodzaju placówki oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania,

- wskazanie miejsca prowadzenia placówki oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających – opinia komendanta straży pożarnej oraz opinia powiatowego inspektora sanitarnego,

- statut przedszkola – dotychczasowy uzupełniony o zapisy dotyczące powstającej filii,

- dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych, kierownika filii.

Zgodnie z art. 90 ust. 2b u.s.o., niepubliczne szkoły i przedszkola otrzymują dotację z budżetu gminy lub powiatu w zależności od typu placówki. Warunkiem uzyskania dotacji jest podanie planowanej liczby uczniów przez osobę prowadzącą placówkę niepubliczną organowi właściwemu do udzielania dotacji nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe