Działające przy krakowskim Sądzie Apelacyjnym Centrum Zakupów dla Sądownictwa, które obsługuje cały polski wymiar sprawiedliwości, ogłosiło w tym roku przetarg na dostawę systemu informacji prawnej dla sądów. Wygrało go wydawnictwo Wolters Kluwer SA, a inni uczestnicy przetargu nie oprotestowali jego wyników. Tym samym zakupiony został dla sądów system Lex Omega w wersji dla sądów, jako najlepiej spełniający wymagania przedstawionej przez organizatora przetargu Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.

Uboga SIWZ w przetargu na dostawę systemu informacji prawnej dla sądów >>

Zakup ten został teraz oprotestowany przez sędziów ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich jako nie w pełni odpowiadający ich oczekiwaniom. Nie dlatego, że ma on jakieś braki, bo generalnie Lex Omega jest chwalony, tylko nie zawiera on komentarzy i monografii.

– Gdyby zamawiający sobie tego zażyczył, to dołączylibyśmy do oferty bardzo obszerny zestaw takich opracowań. Tylko wtedy produkt musiałby kosztować trochę więcej niż ten, który zwyciężył w przetargu – mówi Alicja Pollesch, członek zarządu Wolters Kluwer. I dodaje, że konkurencyjne  oferty wprawdzie zawierały większy zestaw komentarzy i monografii, ale za to znacznie mniejszy niż w propozycji Wolters Kluwer zestaw orzecznictwa. – Prawdopodobnie dlatego nasi konkurenci nie zdecydowali się na odwołania od wyniku przetargu, bo zdają sobie sprawę, że za tę cenę nie byliby w stanie zapewnić dostępu do pełnego orzecznictwa i do bogatego zestawu komentarzy – dodaje Alicja Pollesch.

Więcej: Niepewny los informacji prawnej dla sędziów >>