Ocena sytuacji jednostek samorządu terytorialnego, tak brzmi nazwa raportu, który wraz przygotowanymi na jego podstawie założeniami do projektu ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez j.s.t. został zaprezentowany przez ministerstwo administracji i cyfryzacji.


Centra usług wspólnych dla wszystkich jednostek organizacyjnych

MAiC szczególne nadzieje wiąże z powołaniem centrów usług wspólnych. Centra zapewniałyby przykładowo księgową obsługę wszystkim jednostkom organizacyjnym samorządu. Zdaniem resortu gwarantowałoby to duże oszczędności, gdyż obecnie władze lokalne muszą w każdej takiej jednostce zatrudniać osobnego księgowego. Pomysł powołania centrów usług wspólnych spotkał się z przychylnym przyjęciem samorządowców. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania zasugerował nawet, że może warto rozszerzyć działanie centrum na kilka gmin. Należałoby też rozważyć możliwość tworzenia ich we współpracy z sektorem prywatnym – mówił prezydent Grobelny.


Małe gminy ponoszą wyższe koszty administracji

Zdaniem resortu administracji duże możliwości zaoszczędzenia dodatkowych funduszy dałoby również łączenie się mniejszych samorządów. Z przeprowadzonych przez MAiC analiz wynika, że małe gminy, do 20 tys. mieszkańców, wydają na administrację o 20 proc. więcej niż te większe, zauważyła Magdalena Młochowska, wiceminister MAiC.


Gminy otrzymają więcej swobody

Zdając sobie sprawę, że wykonywanie zadań publicznych w małej gminie różni się zdecydowanie od działań podejmowanych w dużym mieście resort planuje pozostawić gminom dużą swobodę. Samorządy będą mogły nie tylko łączyć instytucje kultury z bibliotekami i biblioteki publiczne z tymi szkolnymi, władze lokalną same określą jaki jest dla nich najlepszy sposób wykonywania zadań z dziedziny pomocy społecznej. W zależności od oceny konkretnej sytuacji gminy zadecydują czy konieczne jest utrzymywanie odrębnej jednostki ośrodki pomocy społecznej, czy też zadania te będą wykonywane przez pracowników urzędu, podsumowała wiceminister Młochowska.

Resort szacuje, że zaproponowane zmiany pozwolą zaoszczędzić nawet miliard złotych.