W zaistniałej sytuacji, jeżeli na skutek poprawienia cen (zaokrąglenia do dwóch miejsc po przecinku) nie nastąpi istotna zmiana oferty, to zamawiający powinien poprawić ceny jednostkowe netto podane do czterech miejsc po przecinku na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p.

Cena oferty może być wyrażona w obcej walucie >>>

Cena oferty powinna zostać wyrażona w jednostkach pieniężnych, które to, w przypadku PLN dzielą się na złotówki i grosze. Tym samym ceny powinny zostać podane do dwóch miejsc po przecinku. W przypadku, gdy ceny jednostkowe netto zostały podane do czterech miejsc po przecinku, zamawiający powinien zweryfikować, czy poprawienie zaistniałych omyłek polegające na zaokrągleniu cen do dwóch miejsc po przecinku a następnie przeliczenie ceny na podstawie zaokrąglonych cen jednostkowych nie spowoduje istotnych zmian w treści oferty (np. nie wpłynie na pozycje wykonawcy w rankingu ofert).

Jeżeli taka poprawka wprowadzi niewielką różnicę cenową, która nie ma wpływu np. na pozycję wykonawcy to, w ocenie Autora, zamawiający powinien powołując się na przepis art. 87 ust. 2 pkt 3 p.z.p. (poprawienie innych omyłek), dokonać poprawienia cen jednostkowych poprzez ich zaokrąglenie do dwóch miejsc po przecinku.

Brak zapisu słownego ceny nie powoduje odrzucenia oferty >>>

Podobne stanowisko zostało wyrażone w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej (dalej KIO) z dnia 5 listopada 2009 r. (KIO/UZP 1358/09), w którym KIO stwierdziło, że – cyt: „Izba nie podzieliła jednak stanowiska zamawiającego, że omyłkowe podanie w ofercie odwołującego, cen jednostkowych brutto bez zaokrąglenia do pełnych groszy, nie podlega konwalidacji, a ofertę, jako niezgodną z ustawą o cenach oraz ustawą o denominacji złotego, należy uznać za nieważną i odrzucić bez dokonania analizy, czy możliwa jest jej poprawa. Izba wskazuje, iż ustawą nowelizującą z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 171 poz. 1058), ustawodawca dopuścił w szerszym zakresie poprawianie omyłek w ofertach wykonawców. W szczególności w oparciu o art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, który stanowi, w sposób imperatywny, iż zamawiający poprawia w ofercie inne omyłki, niż tylko pisarskie i rachunkowe, polegające na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty. Mimo, że zamawiający nie napisał wprost w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, iż zarówno cena jednostkowa brutto jak i cena miesięczna brutto za sprzątanie powierzchni zewnętrznych ma zostać podana w złotych i w groszach, a więc z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, to należy przyjąć, iż de facto wymagał w SIWZ podania ceny w ten sposób, jako zgodnej z odrębnymi przepisami. (…) Zdaniem Izby, omyłka taka może zostać sprostowana w oparciu o dyspozycję art. 87 ust. 2 pkt 3 Pzp. Jedyny warunek, jaki zawiera wymieniony przepis, to ten, aby poprawa nie powodowała istotnych zmian w treści oferty.”