Jak podaje CBA członkowie grupy przestępczej uwiarygadniali się wpłacając przewidziane wadium, a następnie pod presją utrudnienia przetargu (polegającą na sztucznym podbijaniu ceny) żądali pieniędzy od podmiotu najbardziej zainteresowanego ziemią w zamian za rezygnację z dalszego udziału w licytacji.

Do wspomnianych sytuacji dochodziło na terenie całego kraju. Z ustaleń CBA wynika, że grupa wspomnianą działalność prowadziła przez co najmniej pół roku. Poszkodowanymi byli przede wszystkim rolnicy do tej pory dzierżawiący wystawianą ponownie w przetargu ziemię oraz tacy, którym zależało na rozwoju prowadzonego gospodarstwa.

CBA zatrzymało już Krzysztofa Z. i Ryszarda R., którzy to w Wielkopolsce zażądali 20 tys. zł od jednego z uczestników przetargu proponując w zamian odstąpienie od postąpienia w licytacji dotyczącej 40 ha gruntów rolnych. W wyniku przeszukania funkcjonariusze CBA znaleźli kilka tysięcy stron wydruków ogłoszeń o przetargach na sprzedaż oraz dzierżawę nieruchomości, a także kilkaset dowodów wpłacenia wadium w przetargach i licytacjach komorniczych nieruchomości.

Centralne Biuro Antykorupcyjne apeluje do rolników i innych osób poszkodowanych przez zatrzymanych bądź inne podobnie działające grupy przestępcze o zgłaszanie się do Delegatury CBA w Poznaniu.

(cba.gov.pl)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami