Funkcjonariusze CBA zakończyli kontrolę przestrzegania przez Prezydenta Miasta Lublina zakazów, zawartych w art. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 216, poz. 1584 z późn. zm.). Jak wynika z ustaleń CBA, Krzysztof Żuk od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r. pomimo zakazu zasiadał w radzie nadzorczej spółki PZU na Życie S.A. Ponadto pobierał on z tego tytułu wynagrodzenie, przekraczające łącznie 260 tys. zł.

Wspomniany przepis tzw. ustawy antykorupcyjnej stanowi, iż osoby podlegające ograniczeniom antykorupcyjnym w okresie sprawowania funkcji (chodzi tu m.in. prezydenta miasta, burmistrza, wójta), nie mogą zasiadać w organach spółek prawa handlowego. Ustawa w art. 6 ust. 1 przewiduje jednak wyjątek od tej zasady. Aby z niego skorzystać, konieczne jest spełnienie ściśle określonych warunków. W przypadku prezydenta Lublina nie można jednak mówić o ich wypełnieniu. Krzysztof Żuk został bowiem zgłoszony przez nieuprawniony podmiot– spółkę PZU S.A., w której udział Skarbu Państwa nie przekracza 50% liczby akcji.

Jak wynika z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy. (Dz. U. Nr 21, poz. 112 z późn. zm.), naruszenie zakazów antykorupcyjnych przez prezydenta miasta skutkuje wygaśnięciem jego mandatu. Wniosek w tej sprawie trafił już do Rady Miasta Lublina. CBA wniosło o przedstawienie informacji dotyczących sposobu realizacji wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta, z powodu nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej.

(cba.gov.pl)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami