Nieuczciwe przedsiębiorstwa oszukiwały samorządy?

Prezes UOKiK wszczęła postępowanie, które sprawdzi czy pomiędzy spółkami Polcourt i Saltex Europa doszło do zmowy podczas przetargów na budowę lub modernizację obiektów sportowych.


Chodzi o przetargi na budowę boisk i stadionów, których organizatorami były samorządy z całej Polski. UOKiK podejrzewa, że przedsiębiorcy zawarli nielegalne porozumienie ograniczające konkurencję. Uwagę urzędu przykuło przedstawienie identycznych szacunków poszczególnych robót objętych zamówieniem i powielenie tych samych błędów w ofertach przez dwie spółki.


Samorządy były narażone na straty finansowe

W analizowanych przez UOKiK przetargach z udziałem Polcourt i Saltex Europa scenariusz za każdym razem był podobny. Jedna z firma przedstawiała zdecydowanie zawyżony kosztorys prac, samorząd wybierał więc drugą spółkę, która po otrzymaniu zamówienia zatrudniała jako podwykonawcę przedsiębiorcę, który przegrał przetarg.


Nieprawidłowości mogły dotyczyć 9 przetargów

Pod lupą UOKIK znalazło się obecnie dziewięć przetargów na budowę lub modernizację obiektów sportowych, w których udział wzięły oskarżone o nielegalne porozumienie spółki. Przetargi były zorganizowane przez samorządy Wołomina, Stalowej Woli, Przytyka, Tomaszowa Mazowieckiego, Jeleniej Góry, Józefowa, Barlinka, Nysy, Końskich oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.


Prawo antymonopolowe zabrania uzgadniania przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu warunków składanych ofert. Wszczęte postępowanie ma na celu sprawdzenie czy działania spółek Polcourt i Saltex Europa były wynikiem zmowy. Maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję może wynieść 10 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.


Spółka Polcourt buduje, projektuje i wyposaża obiekty sportowe, natomiast Saltex Europa, należący do fińskiego holdingu Saltex OY, specjalizuje się w instalacji sztucznej murawy.


W 2012 r. Prezes UOKiK wydała 19 decyzji dotyczących niedozwolonych porozumień przedsiębiorców. Łączna wysokość nałożonych kar wyniosła blisko 17 mln zł. Obecnie trwa 18 postępowań antymonopolowych w sprawach zmów.


Źródło: UOKiK