Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, w której zatrudniam pracowników. W ewidencji środków trwałych posiadam samochód osobowy. Po za tym zakupiłam bilet miesięczny, abym mogła podróżować po mieście komunikacją miejską.

Czy mogę odliczyć VAT od fakturę za bilet miesięczny?

Odpowiedź

Tak, jeżeli podatnik wykaże istnienie powiązania pomiędzy dokonanym zakupem a działalnością prowadzoną przez niego jako przez czynnego podatnika VAT, może dokonać rozliczenia podatku naliczonego.

Uzasadnienie

Jednym z najważniejszych uprawnień podatnika podatku od wartości dodanej każdego państwa członka Unii Europejskiej – w tym polskiego podatku od towarów i usług – jest prawo do rozliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie świadczeń nabywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Reguła taka została implementowana przez polskiego prawodawcę, w przepisie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. Zgodnie z takim, zarejestrowany czynny podatnik VAT – co do zasady - uprawniony jest do rozliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi. To oznacza, że jeżeli podatnik wykaże - chociażby pośredni - związek zakupu z czynnościami z prawem do rozliczenia, generalnie (o ile ustawodawca wprost nie wyłączył takiego uprawnienia w przepisach praw) przysługuje mu uprawnienie do rozliczenia podatku naliczonego. Zatem w powołanym powyżej przepisie u.p.t.u. ustawodawca zapisał jedna z najważniejszych zasad VAT – zasadę neutralności. Jej naruszenie może wystąpić (być dokonane przez prawodawcę) jedynie w szczególnych przypadkach i przy zachowaniu określonych procedur. Żadne takie wyłączenie nie zostało ustanowione wobec nabywanych przez podatników usług transportu pasażerów. To oznacza, że jeżeli podatnik wykaże istnienie powiązania pomiędzy dokonanym zakupem a działalnością prowadzoną przez niego jako przez czynnego podatnika VAT, może dokonać rozliczenia podatku naliczonego.