Dyrektor szkoły podpisał porozumienie z dyrektorem centrum kultury, zgodnie z którym przekazał centrum prowadzenie m.in. biblioteki szkolnej. Kurator oświaty nakazał przywrócenie prowadzenia biblioteki szkolnej przez szkołę w terminie 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji. Podkreślił bowiem, iż zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty obowiązkiem szkoły jest zapewnienie uczniom możliwości korzystania z pomieszczeń do nauki z niezbędnym wyposażeniem, w tym z biblioteki. Z przepisu wynika, że biblioteka jest pracownią szkolną, a jej utworzenie i udostępnienie uczniom ma charakter obligatoryjny. Kurator wskazał też na bezpośredni zakaz łączenia bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi zawarty w art. 13 ust. 7 ustawie z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539 z późn. zm.).


W odpowiedzi dyrektor szkoły podkreślił, iż art. 67 ust. 1 pkt 2  ustawy o systemie oświaty  określa zadania statutowe szkoły jedynie w sposób postulatywny, nakładając na szkołę powinność zapewnienia uczniom możliwości korzystania z biblioteki. Istotne jest zatem, czy uczniowie mają możliwość korzystania z biblioteki, czy nie. W sprawie, zdaniem dyrektora, szkoła zapewnia taką możliwość.

WSA podkreślił, iż przepis art. 22 ust. 1 ustawy o bibliotekach w związku z art. 67 ust. 1 ustawy o systemie oświaty daje podstawę do przyjęcia, że biblioteka szkolna jest pracownią szkoły, a jej organizacja i stworzenie uczniom możliwości korzystania z niej są obligatoryjne. Na konieczność utworzenia w szkole biblioteki szkolnej wskazują również przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 642, z póżn. zm.), zgodnie z którymi statut szkoły określa szczegółowo organizację biblioteki szkolnej. W konsekwencji należy przyjąć, że biblioteka szkolna, jako pracownia szkolna, musi funkcjonować w strukturach szkoły i być prowadzona przez zatrudnionego w szkole nauczyciela – bibliotekarza. Tylko bowiem w takiej formie organizacyjnej biblioteka szkolna i zatrudnieni w niej nauczyciele – bibliotekarze mogą realizować zadania przewidziane przepisami prawa dla bibliotek szkolnych. Istotne przy tym jest to, że poprzez włączenie bibliotek szkolnych w system organizacyjny szkoły i wynikającą stąd konieczność zatrudniania w nich nauczycieli – bibliotekarzy zostały ustawowo zapewnione warunki realizacji w bibliotekach szkolnych programów nauczania i wychowania, edukacji kulturalnej i informacyjnej oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Tylko przy takiej organizacji bibliotek szkolnych możliwe jest sprawowanie nad nimi nadzoru pedagogicznego ze strony kuratora oświaty i ocena stanu i warunków działalności dydaktycznej przez nie prowadzonej. W realiach sprawy organ zasadnie uznał, że zlecenie w drodze porozumienia, prowadzenia biblioteki przez centrum kultury doprowadziło do likwidacji biblioteki szkolnej, jako pracowni szkolnej, funkcjonującej w strukturze szkoły. I bez znaczenia jest tu okoliczność, że siedzibą biblioteki pozostała szkoła – podkreślił WSA.

Na podstawie: Wyrok WSA w Warszawie z 29 czerwca 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 745/12, nieprawomocny

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)