Rozpoczynająca się we wtorek akcja "Doradcy podatkowi niepełnosprawnym" to czwarta edycja przedsięwzięcia zainicjowanego kilka lat temu przez śląski oddział samorządu doradców podatkowych. Patronat nad nim objął marszałek woj. śląskiego.

Jak poinformowało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego w Katowicach, w tym roku - podobnie jak w poprzednich latach - porady będą udzielane we wtorki i czwartki w godzinach od 9 do 15 pod uruchomionym specjalnie na potrzeby tej akcji numerem telefonu 513 152 218. Na życzenie dzwoniącego doradca podatkowy będzie oddzwaniał na podany numer.

W ubiegłych latach akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przez półtora miesiąca doradcy podatkowi udzielali po kilkadziesiąt porad dziennie.

Pytania dotyczyły różnych spraw - na każdym poziomie szczegółowości. Jednym z problemów, które budziły wśród osób niepełnosprawnych kontrowersje, była np. limitowana ulga na używanie prywatnego samochodu osobowego na dojazdy na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Podatnicy - osoby niepełnosprawne - często mylą bowiem zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne z dojazdami do lekarza na normalne badania. Ta ulga jest skierowana wyłącznie do osób, które przewożone są własnym samochodem lub same dojeżdżają na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Zwykły wyjazd do lekarza nie podlega uldze.

Ponadto przedłożenie orzeczenia o niepełnosprawności i dowodu rejestracyjnego pojazdu nie wystarczy, aby można było odliczyć ulgę z tytułu przejazdów na zabiegi. Trzeba jeszcze udowodnić, że faktycznie się z nich korzystało.

Podobnie jak w poprzednich edycjach akcji, tegoroczne konsultacje będą prowadzone za pośrednictwem należącego do śląskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych numeru telefonu komórkowego, który każdego dnia będzie przekazywany kolejnym członkom Izby, biorącym udział w akcji.

Według urzędników marszałka, doświadczenia z poprzednich lat potwierdziły, że taka telefoniczna forma pomocy jest przystępna dla samych zainteresowanych, z których części nie stać na skorzystanie z usług biura podatkowego lub nie pozwala im na to ich ułomność.

mab/ je/ jra/