Sprawa dotyczyła przyznania rolniczce płatności bezpośrednich do gruntów rolnych w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. Decyzja została wydana już po jej śmierci, a płatność przekazana została na rachunek zmarłej, prowadzony w banku spółdzielczym.

W zwiazku z tym kierownik biura powiatowego wydał decyzję, w której ustalił bankowi spółdzielczemu kwotę nienależnie pobranych płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

W odpowiedzi bank odmówił zwrotu środków. Wyjaśnił, iż bank jest jedynie przechowawcą zgromadzonych na rachunku bankowym środków finansowych i nie ulega wątpliwości, że w żadnym wypadku nie można mówić, że "pobrał" środki finansowe w ramach dopłat bezpośrednich.

W przypadku śmierci posiadacza uprawnionymi do dysponowania środkami znajdującymi się na rachunku są spadkobiercy posiadacza rachunku.

WSA zgodził się z argumentacją banku.

Sąd uznał, iż w rozpatrywanej sprawie bank nie może być uznany za podmiot, który pobrał przedmiotowe płatności, których beneficjentem – zgodnie z decyzją organu – miała być rolniczka.

Choć płatności te zostały przez organ przekazane na rachunek bankowy rolniczki w banku spółdzielczym, to należy wyraźnie podkreślić, że był to rachunek bankowy beneficjentki w banku spółdzielczym, a nie rachunek banku spółdzielczego.
Bank spółdzielczy nie stał się zatem beneficjentem tych środków, nie stanowiły one dla niego przysporzenia majątkowego.

Sąd podkreślił, iż po uzyskaniu informacji o śmierci kobiety, bank przeniósł środki pieniężne zgromadzone na jej rachunku bankowym na rachunek nieoprocentowany. Środki pieniężne zgromadzone dotąd na rachunku bankowym zmarłej kobiety stały się nieoprocentowanym depozytem, a dotychczasowy rachunek bankowy został zamknięty.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 9 września 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 647/15, nieprawomocny