Jaka jest długość ważności badań psychologicznych strażnika gminnego?

Odpowiedź

Badania psychologiczne wydane na podstawie obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2010 r. w sprawie badań psychologicznych strażników gminnych (miejskich) (Dz. U. Nr 150, poz. 1012), wydawane są bezterminowo i nie trzeba ich powtarzać.


Natomiast badania psychologiczne wydane na podstawie nieobowiązującego już rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 września 2004 r. w sprawie zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o przyjęcie do służby oraz pełniących służbę w strażach gminnych, a także jednostek uprawnionych do przeprowadzania badań (Dz. U. Nr 205, poz. 2105), zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane (co do zasady jest to okres 5 lat od dnia ich przeprowadzenia), a po upływie tego okresu powinny zostać przeprowadzone ponownie (na podstawie obowiązujących przepisów) uzyskując tym samym ważność bezterminową.

Uzasadnienie

W myśl art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779 z późn. zm.), strażnicy gminni oraz osoby ubiegające się o przyjęcie do pracy w charakterze strażnika gminnego podlegają obowiązkowym badaniom lekarskim i psychologicznym.

Szczegółowym aktem prawnym określającym zakres i tryb przeprowadzania badań psychologicznych strażników gminnych oraz podmioty uprawnione do przeprowadzania badań psychologicznych, uwzględniając potrzebę prawidłowego stwierdzenia przez psychologa istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności strażnika określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2010 r. w sprawie badań psychologicznych strażników gminnych (miejskich) (Dz. U. Nr 150, poz. 1012) – dalej r.b.p.s.g.

Wzór orzeczenia psychologicznego określa załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentacji badań i orzeczeń psychologicznych, sposobu jej prowadzenia, przechowywania i udostępniania oraz wzorów stosowanych dokumentów (Dz. U. Nr 131, poz. 888).

Obowiązujące obecnie przepisy nie określają okresu ważności badań psychologicznych strażników gminnych, co przez analogię należy traktować jako orzeczenia wydawane bezterminowo.

Jedynie te wcześniejsze badania, jakie zostały przeprowadzone na podstawie nieobowiązującego już rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 września 2004 r. w sprawie zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o przyjęcie do służby oraz pełniących służbę w strażach gminnych, a także jednostek uprawnionych do przeprowadzania badań (Dz. U. Nr 205, poz. 2105) – zgodnie z § 10 r.b.p.s.g., zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane (tj. 5 lat od dnia ich przeprowadzenia).

Po upływie tego okresu badania te powinny zostać przeprowadzone ponownie (na podstawie obowiązujących przepisów) uzyskując tym samym ważność bezterminową.