Podczas Konwentu Marszałków Województw RP szefowie regionów podkreślali, że 17,3 mld euro nie wróci do Brukseli, bo polskie regiony wykorzystały 100 proc. unijnych dotacji, a miliony Polaków korzystają z ich efektów. Zaopiniowali  też stanowisko, w którym akcentowali korzystne elementy propozycji przygotowanej przez Komisję Europejską oraz zgłosili uwagi i wątpliwości. Domagają się m.in. silniejszego uwzględnienia w przyszłej polityce spójności wyzwań, które nadal stoją przed Polską oraz chcą powierzenia samorządom województw znacznej części odpowiedzialności za realizację tej polityki w Polsce.

17,3 mld euro zostało w pełni zainwestowane

Województwa, które zarządzają regionalnymi programami operacyjnymi składają właśnie w Komisji Europejskiej dokumenty pozwalające na ostateczne zamknięcie programów z poprzedniej perspektywy. Jak zaznaczono na konwencie, wszystkie regiony wykorzystały powierzone pieniądze w 100 proc., a powierzone samorządom województw 17,3 mld euro zostało w pełni zainwestowanych w rozwój kraju.

Marszałkowie podkreślali, że 16 regionalnych programów operacyjnych przyczyniło się między innymi do zapewnienia blisko 98 tys. miejsc pracy i dotacji dla 12,5 tysiąca firm. Wsparło budowę lub modernizację ponad 6,6 tys. km dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Ze środków unijnych w ramach RPO kupiono 126 pociągów, 1550 autobusów dla komunikacji miejskiej, przygotowano 33 tereny inwestycyjny o łącznej powierzchni ok. 1200 hektarów.
 

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza

    
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślał, że według propozycji Komisji Europejskiej polityka spójności pozostaje jedną z najważniejszych polityk unijnych, ale niepokoi sposób podziału środków pomiędzy państwa. - Metodologia podziału nie uwzględnia też wielu wyzwań, na które powinna odpowiadać polityka spójności – ocenił. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej redukcja budżetu polityki spójności w latach 2021-2027 miałaby wynieść ok. 10 procent. Polska miałaby otrzymać 64,4 miliardy euro, co oznacza cięcia dla Polski na poziomie 23 procent. Kilka krajów straci więcej – m.in. Węgry, Litwa, Estonia, Czechy, Malta.

Rząd będzie negocjować lepsze warunki

Minister Kwieciński zapowiedział, że rząd będzie negocjować lepsze warunki, bo te „są nie do zaakceptowania”. - Rozumiemy, że przed Unią Europejską są nowe wyzwania, ale nie powinny finansowane kosztem polityki spójności. Dlatego proponowaliśmy zwiększenie składek do budżetu UE. Będziemy sprzeciwiać się propozycjom dyskryminującym Polskę i nasz region – powiedział.

Konwent Marszałków Województw RP to organ złożony z marszałków województw, który opiniuje zmiany w prawie i omawia problemy polskich regionów. Przewodnictwo w gremium obejmują rotacyjnie co pół roku marszałkowie wszystkich regionów. W pierwszej połowie 2018 r. na czele stał marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Posiedzenie odbyło się 27 czerwca w Sulisławiu koło Grodkowa, gdzie przekazał przewodnictwo na kolejne półrocze marszałkowi województwa mazowieckiego Adamowi Struzikowi.