Arkusze organizacyjne do 30 kwietnia


Szkołom zostały już ostatnie dni na dostarczenie arkuszy organizacyjnych organom prowadzącym. Jednym z najważniejszych elementów dokumentu są informacje o szacowanej liczbie uczniów i nauczycieli. Oznacza to, że pedagodzy, dla których może zabraknąć etatów w przyszłym roku szkolnym powinni spodziewać się wypowiedzeń do końca maja.


Tysiące nauczycieli straci pracę

W zeszłym roku pracę straciło aż 7 tysięcy nauczycieli, w tym, jak szacują związki oświatowe, liczba zwolnionych osób przekroczy 10 tysięcy.


Niż demograficzny i samorządowe oszczędności

Zdaniem Ryszarda Stefaniaka, naczelnika wydziału edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie problemem jest niż demograficzny i kłopoty finansowe samorządów. Subwencja jest zbyt mała i dlatego nie ma odpowiednich środków, aby utrzymać wszystkich pracowników, gdy uczniów jest z roku na rok coraz mniej, tłumaczy Stefaniak. Samorządowiec przyznał też, że choć z dokładnymi szacunkami trzeba poczekać do maja, to już teraz wiadomo, że zwolnienia pedagogów będą koniecznością.


Gminy blokują nowe etaty dla nauczycieli

Gminy nie dbają o jakość pracy nauczycieli i uczniów, tylko na siłę szukają oszczędności w podległych im placówkach, uważa z kolei Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ. Jego zdaniem gdyby gminy zamiast rozdzielać ponadwymiarowe godziny pomiędzy już zatrudnionych nauczycieli przeznaczyły je na nowych pedagogów, w szkołach powstałoby nawet 90 tys. dodatkowych etatów.