Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przewiduje dwa świadczenia: dodatek wychowawczy oraz dodatek do zryczałtowanej kwoty środków finansowych na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego. Dodatek wychowawczy przysługuje na każde dziecko znajdujące się w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka, niezależnie od kryterium dochodowego. Pomoc ta udzielana jest na wniosek rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka, na pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej.

Co warte podkreślenia świadczenia otrzymają zarówno osoby korzystające z pomocy na pokrycie kosztów utrzymania dziecka na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej jak również osoby otrzymujące świadczenia na zasadach z ustawy o pomocy społecznej.

Dodatek w kwocie świadczenia wychowawczego, na dziecko znajdujące się w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego, przysługuje do wysokości zryczałtowanej kwoty środków pieniężnych na utrzymanie dziecka w takowej placówce. Wspomniane świadczenia przysługują na osoby poniżej 18 roku życia. pozostające w pieczy zastępczej.

Wnioski można składać w powiatowych centrach pomocy rodzinie właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej nie określa jednak obowiązującego wzór wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego. Udzielony w drodze decyzji dodatek przysługuje na okres 12 miesięcy. Świadczenie przyznaje się od dnia faktycznego umieszczenia dziecka odpowiednio w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego do dnia faktycznego opuszczenia wspomnianych wyżej miejsc.


(mpips.gov.pl)