Decyzję o wprowadzeniu w Łodzi budżetu obywatelskiego, który jest elementem ogólnego budżetu miasta, łódzcy radni podjęli w ub. roku. Przekonywali wówczas, że powstanie takiego budżetu powinno zachęcić łodzian, aby "wyciągnęli z szuflad swoje marzenia". Radni zadecydowali także, że budżet obywatelski miałby powstać po raz pierwszy w 2014 r. W 2013 roku ma być przeprowadzona akcja informująca mieszkańców o jego tworzeniu.

W środę miasto poinformowało, że w pierwszym etapie kampanii informacyjnej przewidziano 39 spotkań z mieszkańcami łódzkich osiedli, uruchomiona zostanie strona internetowa, ruszy akcja medialna. W planach jest również zorganizowanie kolejnych sześciu spotkań, w trakcie których mają być przedstawione już m.in. konkretne projekty.

Począwszy od 30 kwietnia każdy z mieszkańców Łodzi będzie mógł złożyć - na specjalnym formularzu - propozycję, na jaką inwestycję wydać pieniądze. Takie wnioski, które muszą być podpisane przez co najmniej 15 osób, będzie można składać 28 czerwca.

Projekty będą podzielone na dwie grupy, jedną dotyczącą pięciu rejonów (dzielnic) miasta i drugą dotyczącą całej Łodzi. Kwoty przeznaczone na działania lokalne wynoszą po 15 proc. puli, czyli po 3 mln zł na dzielnicę, a na projekty miejskie 25 proc. puli, czyli 5 mln zł.

Po wstępnej weryfikacji oraz zaopiniowaniu inwestycji, pod koniec września, mieszkańcy w publicznym głosowaniu wybiorą te, które zostaną rekomendowane do uwzględnienia w budżecie miasta na 2014 rok. 

jaw/ mki/ jra/