System ILS założy na lotnisku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Generalnym wykonawcą prac jest firma TELBUD SA z Poznania, która zobowiązała się w umowie, że system będzie gotowy w ciągu dziewięciu najbliższych miesięcy.

Inwestycje na lotnisku w Babimoście prowadzi kilka instytucji. Urząd Marszałkowski zajmuje się m.in. sprawą budowy drogi patrolowej, na którą przetarg rozstrzygnięty zostanie na początku lutego oraz strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej.

Samorząd zleci także naprawienie i rozbudowę płyt postojowych dla samolotów, rozbudowę terminala pasażerskiego. W planie jest zakup bramek rentgenowskich.

Pracami nad uruchomieniem monitoringu lotniska, budową stacji paliw i zakupem sprzętu do naziemnej obsługi samolotów zajmuje się PP Porty Lotnicze, a wdrożeniem systemu Meteo-AWOS do obserwacji warunków atmosferycznych - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na inwestycje na lotnisku zarząd regionu przeznaczył prawie 12 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych ujętych w Lubuskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-13, co pokryje 85 proc. ich kosztów.

„Te wszystkie zadania są bardzo istotne dla wzmocnienia rangi lotniska oraz dla wzrostu bezpieczeństwa. Dla nas najistotniejszy jest system ILS" - podkreślił wicemarszałek województwa Jacek Hoffmann.

Z lotniska w Babimoście, którego działalność dofinansowuje samorząd wojewódzki, odbywają się obecnie jedynie loty rejsowe do Warszawy - jedno połączenie dziennie. W zeszłym roku skorzystało z niego ok. 12 tys. pasażerów. W planach jest uruchomienie kolejnych połączeń, w tym także zagranicznych. 

mrd/ mki/