Opinię taką minister zaprezentował w wypowiedzi dla niemieckiej agencji prasowej DPA. 

Zdaniem Czaputowicza odszkodowania wypłacane przez Niemcy za drugą wojnę światową były pozbawione fundamentalnej sprawiedliwości. - Polska, mimo że szczególnie ucierpiała w wyniku niemieckiego ataku i okupacji – otrzymała minimalne kwoty - stwierdził. – Są kraje, które straciły dużo mniej, ale dostały o wiele większe odszkodowania, a to jest niesprawiedliwe – podkreślił minister Czaputowicz. Zwrócił też uwagę, że w naszym kraju temat ten wciąż powraca, bo istnieje przekonanie, że od początku lat 90. Niemcy wywierały na nas naciski, aby w ogóle nie poruszać tej kwestii. 

W tej chwili stosunkowo trudno byłoby powiedzieć, że rozdział ten został zamknięty. W debacie publicznej w Polsce są formułowane pewne oceny i oczekiwania. Mówi się, że Niemcy rzekomo w czasach komunizmu wypłacili Polsce odszkodowania za pośrednictwem Związku Sowieckiego. Jednocześnie bezpośrednio płacili krajom zachodnim. Pozostaje pytanie, czy wszystko zostało przeprowadzone w należyty sposób?"- pytał polski minister.

Według niemieckiej agencji temat ewentualnych reparacji wojennych powraca w Polsce w związku z 80-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej. Na uroczystościach rocznicy w Warszawie ma być obecny m. in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Temat reparacji podjęty został także przez ministra Czaputowicza przy okazji obchodów 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Polska utraciła wtedy bezpowrotnie część swojego dziedzictwa narodowego. Szkody wyrządzone Polsce i Polakom nie zostały przez ich sprawcę naprawione. Polacy sami, swoim wysiłkiem i swoją pracą odbudowali zniszczoną stolicę. Fakt ten jest wyrazistą ilustracją szerszego problemu, który uniemożliwia nam, Polakom uznanie kwestii reparacji za zamkniętą - oświadczył.

Czytaj: Politycy PiS wywołują temat reparacji wojennych od Niemiec>>
.
Na uroczystości tej gościł minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. W przemówieniu wygłoszonym wtedy podkreślił, że to "Niemcy ponoszą odpowiedzialność za to okrucieństwo". Stwierdził też jednak, że temat reparacji wojennych, których Polska domaga się od Niemiec za zniszczenia wojenne, został zakończony.

Czytaj: Szef MSZ mówi o reparacjach, niemiecki minister nie reaguje>>