Pytanie było jedno: czy jesteś za wprowadzeniem ocen okresowych? Możliwości odpowiedzi trzy: tak, nie, nie wiem. – Sondę ogłoszono w celu propagandowym – ocenia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
Cieszyła się ona dużą popularnością także wśród uczestników dyskusji na sędziowskim forum (www. sędziowie. net). Przez kilkanaście godzin (we wtorek i środę rano) głos na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości oddało około 300 osób. Większość głosujących opowiedziała się za wprowadzeniem ocen okresowych dla sędziów. Potem wynik drastycznie się zmienił – wzrosła liczba przeciwników. Wreszcie na koniec sonda po prostu przepadła.
– Kiedy pojawił się wynik: 274 osoby przeciwne ocenom, 273 – popierające ich wprowadzenie i kilka głosów świadczących o tym, że ich autorzy nie mają zdania na ten temat, sonda zniknęła – twierdzi Strączyński. Jego zdaniem to zabieg celowy, bo wynik stawał się niewygodny dla resortu.
Sonada zniknęła ze względów technicznych – wyjaśnia rzeczniczka MS Joanna Dębek. Okazało się, że jeden z użytkowników złamał wprowadzone przez resort sprawiedliwości zabezpieczenia techniczne i w krótkiej chwili z jednego adresu oddał kilkaset głosów przeciw wprowadzeniu ocen.
Źródło: Rzeczpospolita