Od 8 września br. wejdą w życie zmiany w zakresie postępowania egzekucyjnego, jakie wprowadzone zostaną ustawą z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja rozszerza także w istotny sposób kompetencje referendarzy sądowych. Poważne zmiany nastąpią w zakresie wzywania dłużnika do złożenia wykazu majątku i wyjaśnień. Nowelizacja usunie obowiązek wierzycieli wskazywania wszystkich możliwych sposobów egzekucji i wprowadzi obowiązek komornika prowadzenia egzekucji z wszelkich składników majątku dłużnika, z wyjątkiem egzekucji nieruchomości, która możliwa będzie wyłącznie na wyraźny wniosek wierzyciela. Zmianie ulegną również podstawy powództwa przeciwegzekucyjnego oraz terminy bezczynności wierzyciela, po upływie których postępowanie umorzy się z mocy prawa.
Zaproszenie na szkolenie: Zmiany w sądowym dochodzeniu roszczeń i egzekucji obowiązujące od 8 września 2016>>
Więcej informacji na ten temat w komentarzu praktycznym autorstwa dr Ewy Habryn-Chojnackiej: Nowelizacja postępowania egzekucyjnego w zakresie informatyzacji>>
Zmiany w sądowym dochodzeniu roszczeń i egzekucji wchodzą w życie
Rozszerzony katalog czynności, które będą mogły być dokonywane za pomocą systemu teleinformatycznego to zmiany w zakresie postępowania egzekucyjnego, które dotyczyć będą szeregu instytucji. Wchodzą w życie od 8 września 2016 r.