WSA: współpraca SKW ze służbami wywiadu innych państw jest jawna
Pierwszy wniosek fundacji został wysłany 26 lipca 2013 r. Dotyczył odpowiedzi na pytanie, ile razy premier wyraził zgodę na podjęcie przez Szefa Kontrwywiadu współpracy z zagranicznymi służbami.
SKW chce wyłaczenia sędziów
Wyrokiem z 19 lutego 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał bezczynność organu. Sąd uznał, że działalność Kontrwywiadu w aspekcie jej współpracy ze służbami innych państw mieści się w pojęciu informacji publicznej. Tego rodzaju działalność można odnieść do zasad funkcjonowania oraz trybu działania władzy publicznej, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Szef Kontrwywiadu złożył (już po wyroku) wniosek o wyłączenie sędziów, gdyż rozstrzygali też spór dotyczący drugiego wniosku. Postanowieniem z 19 września 2014 WSA oddalił ten wniosek - ze względu na te działania SKW wyrok wciąż nie jest prawomocny.
- Spodziewamy się skargi kasacyjnej, ale jeszcze nie została nam doręczona - mówi Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon.
Dane o klientach i rozmowach
W drugiej sprawie rozstrzygniętej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny 17 czerwca br. chodziło o udostępnienie danych o kontroli rozmów i rozmówców telefonów komórkowych oraz sesji internetowych. Organ powoływał się na ustawowe ograniczenie prawa do informacji będącej tajemnicą prawnie chronioną ( tj. art. 1 w zw. z art. 25 oraz art. 43 ust. 3 pkt 2 ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego). Przepisy te wskazują na niejawny charakter żądanych informacji - uznało SKW.
WSA orzekł, że informacja obejmująca dane statystyczne na temat korzystania z ustawowych uprawnień SKW w aspekcie pozyskiwania danych osobowych czy danych telekomunikacyjnych w ramach działalności (kontroli) operacyjnej SKW, mieści się w pojęciu informacji publicznej. Związana jest bowiem z realizacją ustawowych zadań SKW. Tego rodzaju działalność funkcjonariuszy SKW można odnieść do zasad funkcjonowania oraz trybu działania władzy publicznej. Natomiast informacje o charakterze statystycznym można pozyskać w oparciu o prowadzone ewidencje, rejestry i archiwa - dodał sąd.
Potwierdzenie raportu Snowdena
Trzecia sprawa między Fundacją Panoptykon a Kontrwywiadem Wojskowym dotyczyła współpracy z wywiadem amerykańskim o których wiadomo z raportu Edwarda Snowdena.
Szef Kontrwywiadu złożył wniosek o wyłączenie przewodniczącego składu sędziowskiego, który orzekał już w sprawie tych podmiotów. W poniedziałek 17 listopada br. WSA sprawę odroczył.
Sygnatura akt II SAB/Wa 233/14 z 17 czerwca 2014, II SAB/Wa 499/14 postanowienie z 17 listopada br., II SAB/Wa 657/13 z 19 lutego 2014 r.