Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Marcin Jabłoński wyjaśnił, że użycie żandarmerii i wojska służy wykonaniu zadań lepszemu bezpieczeństwu publicznemu. Polskie przepisy prawa to przewidziały, dając podstawy do wydania tego typu zarządzenia prezesa Rady Ministrów. To już po raz ósmy w ciągu ośmiu lat tego typu zarządzenie zostało wydane.
-Jeszcze raz podkreślam, iż Żandarmeria Wojskowa będzie zastępować policjantów, którzy w większej liczbie na dłuższy czas skierowani zostali do pełnienia swoich obowiązków zarówno w Warszawie, jak i w innych miejscach, w których odbywać się będą różnego rodzaju uroczystości, obchody bądź pewne imprezy i wydarzenia związane ze szczytem klimatycznym - wyjaśnia min. Jabłoński.

Na zarzuty o nietrafność terminu szczytu klimatycznego, minister Jabłoński odpowiedział, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jednak nie decydowało o wyborze terminu i miejsca konferencji.
- Zwróciłem się do Ministerstwa Środowiska jako organizatora tego przedsięwzięcia o przedstawienie danych. Z informacji zwrotnej wynika, że termin i daty obrad konferencji COP19 zostały ustalone w drodze decyzji stron konwencji na 14. sesji konferencji stron COP14 w 2008 r. w Poznaniu. Była to wówczas wspólna decyzja 194 państw, uwzględniająca przede wszystkim kwestie religijne, które w niektórych przypadkach związanych z praktykami religijnymi w trakcie określonych świąt uniemożliwiają wyznawcom niektórych religii wzięcie czynnego udziału w negocjacjach. Na początku 2013 r. sekretariat konwencji rozważał ewentualność zmiany daty rozpoczęcia konferencji COP19, lecz okazało się to niemożliwe. Takiej korekty może bowiem dokonać wyłącznie konferencja stron w drodze decyzji, a kolejna konferencja odbędzie się właśnie w Warszawie - wyjaśniał minister.
Źródło: Sejm RP, pytania w sprawach bieżących - 8 listopada 2013 r.