Spotkanie odbyło się w Bratysławie, a polskie Ministerstwo Sprawiedliwości reprezentował na nim wiceminister Łukasz Piebiak.
Jak poinformowano po posiedzeniu, ministrowie omówili unijne ramy prawne służące ochronie interesów finansowych UE, w szczególności prace toczące się nad projektami rozporządzenia o ustanowieniu Prokuratury Europejskiej oraz dyrektywy dotyczącej zwalczania nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii za pośrednictwem prawa karnego.
Duża część państw członkowskich wyraziła wolę osiągnięcia kompromisu w sprawie ustanowienia Prokuratury Europejskiej jeszcze w tym roku. Polska zajęła w tej sprawie negatywne stanowisko, wskazując, że ze względu na szereg nieuzgodnionych dotychczas elementów rozporządzenia, bardzo trudne wydaje się osiągnięcie w tym roku nawet wstępnego konsensusu co do całości aktu.
Natomiast słowacka prezydencja podkreśliła, że dalsze prace powinny służyć zapewnieniu efektywności Prokuratury Europejskiej, na co składają się jej niezależność, jasno określone kompetencje, a także podstawy prawno-materialne. Słowacka minister Lucia Żintańska zapewniła, że jej kraj, który przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, "energicznie popiera" kontynuowanie dyskusji w nadziei, że powstanie "rzeczywiście skuteczny instrument", którego działanie "będzie zrozumiałe dla obywateli krajów UE".
Prezydencja podkreśliła, że dalsze prace powinny służyć zapewnieniu efektywności Prokuratury Europejskiej, na co składają się jej niezależność, jasno określone kompetencje, a także podstawy prawno-materialne.
Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova wskazała koniec 2016 r. jako termin osiągnięcia porozumienia w sprawie Prokuratury Europejskiej. Jak podkreśliła komisarz, wymaga tego skuteczne zwalczanie przestępstw godzących w interesy finansowe Unii Europejskiej.