Senat zdecydował w piątek 17 stycznia br. o odrzuceniu w całości nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Czytaj: Senat odrzucił ustawę o dyscyplinowaniu sędziów>>


Uchwalona 20 grudnia ubiegłego roku nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

 Wprowadza ona też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

- Sytuacja jest absolutnie zero-jedynkowa. Gdyby była próba jakiegoś doskonalenia tego projektu, wprowadzenia do niego nowych rozwiązań, to wówczas rzeczywiście można byłoby dyskutować, można byłoby zastanawiać się czy którąś z poprawek Senatu uwzględnić, a inną odrzucić - mówił polityk PiS w środę rano w Radiu Plus. - Mamy jednak sytuację, w której Senat stwierdził, że nie podoba mu się ta ustawa i uznał, że nie powinna ona wejść do obiegu prawnego. - My stoimy zupełnie na odmiennym stanowisku, nie widzimy aby ustawa w jakikolwiek sposób naruszała, chociażby polską konstytucję - mówił Ast. I zapowiedział, że dlatego Zjednoczona Prawica zagłosuje za odrzuceniem wniosku Senatu, czyli za utrzymaniem ustawy, w sposób oczywisty w niezmienionym kształcie, bo poprawek do niej nie było.

Głosowanie za odrzuceniem wniosku Senatu zapowiedział też koalicjant PiS, czyli Porozumienie Jarosława Gowina. - W czwartek odrzucimy senackie weto wobec nowelizacji ustaw sądowych - poinformował we wtorek w radiowej Jedynce wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał, że spodziewa się podpisu prezydenta pod nowelą.

Czytaj: Gowin: W czwartek odrzucimy senackie weto wobec nowelizacji ustaw sądowych>>