Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, niosek o zgodę na koncentrację wpłynął do niego w maju. Obie spółki zajmują się hurtową sprzedażą wyrobów farmaceutycznych do aptek i szpitali. Koncentracja ma doprowadzić do przejęcia hurtowni w Warszawie. W lipcu Urząd wydał postanowienie o przejściu postępowania do drugiej fazy, ponieważ istniało uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji. W trakcie postępowania przeprowadzono badanie rynku, które objęło kilkudziesięciu konkurentów uczestników koncentracji.

Jak podaje UOKiK, ze zgromadzonego materiału wynika, że może dojść do istotnego ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku, obejmującym obszar o promieniu do 110 kilometrów od przejmowanej hurtowni. Zagrożenie wynika przede wszystkim z obecnej siły rynkowej Neuki. W tej chwili posiada ona największy udział na tym terenie, a po transakcji siła spółki dodatkowo wzrośnie i znacznie przekroczy poziom 40 proc., z którym prawo antymonopolowe wiąże posiadanie pozycji dominującej.

Przyjęcie lokalnego rynku jako obszaru o promieniu do 110 kilometrów od przejmowanej hurtowni wynika z faktu, że na takim obszarze realizowana jest większość sprzedaży poszczególnych uczestników koncentracji i ich konkurentów. Zatem na nim Intra konkuruje z Neucą.

Jednocześnie analiza UOKiK wykazała, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na rynku hurtowej sprzedaży leków do szpitali, który ma zasięg krajowy.

Jak podkreśla Urząd, w sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, Prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.