Podczas Wyborczego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia podjęto uchwały ogłaszające ogólnopolską akcję protestacyjną w postaci solidarnego powstrzymania się sędziów od udziału w pracach komisji wyborczych. Dni bez wokandy mają nastąpić 28 listopada 2008 r., 19-23 stycznia 2009 r., 23-27 lutego 2009 r., 23-27 marca 2009 r., 20-24 kwietnia 2009 r., 25-29 maja 2009 r. oraz 22-26 czerwca 2009 r. Delegaci Stowarzyszenia napisali w przyjętym stanowisku, że ich uchwały i apele, dotyczące sytuacji polskiego sądownictwa, są przez przedstawicieli rządu ignorowane. Członkowie stowarzyszenia zapewniają, że nie kierują protestu przeciwko społeczeństwu.

W uchwale napisali, że muszą zapobiec upadkowi polskiego sądownictwa, które - ich zdaniem - niewątpliwie nastąpi, gdy wartościowi sędziowie porzucą ciężką, źle wynagradzaną i pozbawioną perspektyw służbę odchodząc do innych zawodów prawniczych. Ogłoszona akcja protestacyjna ma polegać między innymi na organizowaniu kolejnych dni bez wokand. Sędziowie nie będą wtedy orzekać zajmą się natomiast pisaniem uzasadnień, przygotowywaniem do rozpraw i samokształceniem.

Model dochodzenia do zawodu sędziego z innych zawodów prawniczych nie może być zrealizowany bez reformy systemu wynagrodzeń sędziowskich. Rząd powinien skorzystać z pomocy stałego organu doradczego - z udziałem przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa, wybitnych prawników i specjalistów od wynagrodzeń - pisze w Gazecie Prawnej MAREK CELEJ, sędzia, dyrektor Wydziału Prawnego Biura Krajowej Rady Sądownictwa.

Zakończyły się właśnie obrady II Kongresu Sędziów Polskich. Zarówno sędziowie, jak i Krajowa Rada Sądownictwa wierzą, że zainicjuje on wiele pozytywnych zmian, a ogromna wiedza oraz doświadczenie środowiska sędziowskiego w rezultacie zaowocują opracowaniem dobrego modelu dochodzenia do zawodu sędziowskiego na wiele przyszłych lat.

- Wśród licznych od lat postulatów niezrealizowany do tej pory pozostał jeden, bardzo ważny i mający fundamentalne znaczenie. Nadal jest aktualny, ciągle lekceważony i wymazywany z pola widzenia przez kolejne rządy, niekochany przez władzę i wyraźnie dla niej niewygodny, a dotyczy właściwego ukształtowania wynagrodzeń sędziowskich. Akcje protestacyjne sędziów - dni bez wokand - są wynikiem sytuacji nieliczenia się z władzą sądowniczą przez pozostałe władze. Zapisy w konstytucji o demokratycznym państwie prawnym i równowadze władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej są w rzeczywistości bez pokrycia, a sędziowie - trzecia władza - najsłabszym elementem tej triady - pisze Marek Celej.

- Kongres w przyjętej przez uczestników uchwale podkreślił, że przygotowywana zasadnicza reforma systemu dojścia do urzędu sędziego nie spełnia oczekiwań sędziów i innych środowisk prawniczych. Zapowiadane zmiany nie dają gwarancji, że o urząd, który powinien stanowić koronę zawodów prawniczych, będą ubiegać się najlepsi prawnicy. Ponadto istniejący system wynagradzania sędziów i warunki pracy w sądach powodują, że przedstawiciele innych zawodów prawniczych nie są zainteresowani powołaniem na stanowiska sędziowskie - pisze Marek Celej w Gazecie Prawnej.

Według Marka Celeja, o powiązanie wynagrodzeń sędziowskich ze średnią krajową w gospodarce narodowej, a więc w oparciu o rynek oraz ustanowienie właściwego mechanizmu ukształtowania tych wynagrodzeń, od lat postulują sędziowie, Krajowa Rada Sądownictwa i Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Model dochodzenia do zawodu sędziego z innych zawodów prawniczych nie może więc być zrealizowany bez reformy systemu wynagrodzeń sędziowskich. W celu stworzenia, a następnie realizacji właściwego systemu wynagradzania sędziów rząd powinien skorzystać z pomocy stałego organu doradczego - z udziałem przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa, wybitnych prawników (sędziów) i specjalistów od spraw wynagrodzeń. - Uczestnicy II Kongresu Sędziów Polskich zwrócili się w podjętej uchwale do najwyższych władz w państwie o pilne zorganizowanie spotkania z udziałem przedstawicieli wszystkich środowisk prawniczych. Celem tego spotkania miałoby być wypracowanie trwałych rozwiązań, zapewniających społeczeństwu właściwe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - napisał Marek Celej w Gazecie Prawnej.

(Źródło: Gazeta Prawna/IAR/KW)