Jak pokazują badania przeprowadzone w 2012 roku, barierami w pełnym korzystaniu z przepisów antydyskryminacyjnych są nie tylko niedostateczna wiedza sędziów na temat obowiązujących przepisów, czy brak doświadczenia w procedowaniu nad postępowaniami o nierówne traktowanie - piszą autorzy w artykule opublikowanym na łamach "Rzeczpospolitej".
Ich zdaniem przeszkodą jest także stereotypowe myślenie na temat grup społecznych doświadczających dyskryminacji, jak również podzielanie przez część sędziowskiego świata powszechnie panujących w społeczeństwie stereotypów czy uprzedzeń wobec tych, których prawo chroni przed gorszym traktowaniem. Badania przeprowadzone przez PTPA pokazały także, iż niektórzy przedstawiciele polskiej Temidy niechętnie widzą na sali sądowej organizacje pozarządowe specjalizujące się w przeciwdziałaniu dyskryminacji, jako aktywnych uczestników procesu. Więcej>>>
Sędziowie nie doceniają problemu dyskryminacji
Część sędziowskiego świata podziela panujące w społeczeństwie stereotypy i uprzedzenia wobec tych, których prawo chroni przed gorszym traktowaniem. Zaledwie 65 proc. sędziów uważa, że dyskryminacja jest ważnym problemem społecznym w Polsce. To mało - twierdzą Monika Wieczorek i Krzysztof Śmiszek, działacze Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.