W piątek 2 lipca 2010 r. minister sprawiedliwości podpisał w tej sprawie stosowne rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości. Przewiduje ono następujące zmiany:  Sąd Apelacyjny w Białymstoku – obejmie obszar właściwości Sądów Okręgowych w: Białymstoku, Łomży, Olsztynie, Ostrołęce i Suwałkach, a Sąd Apelacyjny w Łodzi – obejmie obszar właściwości Sądów Okręgowych w: Kaliszu, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku i Sieradzu Sąd Apelacyjny w Warszawie – obejmie obszar właściwości Sądów Okręgowych
w Warszawie i Warszawa-Praga w Warszawie.
Jak twierdzi Joanna Dębek, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości, zaproponowane zmiany mają na celu z jednej strony usprawnienie funkcjonowania sądów apelacji warszawskiej poprzez ich odciążenie, z drugiej zaś wzmocnienie apelacji białostockie i łódzkiej. - Zmiana organizacji wspomnianych zmian to przede wszystkim jednak korzyść dla obywateli. Dzięki przeniesieniu sądów okręgowych w Ostrołęce i Płocku poza apelację warszawską, czas oczekiwania na orzeczenie stołecznego sądu znacząco się skróci - mówi rzeczniczka..
Do Sądu Apelacyjnego w Warszawie w 2009 roku wpłynęła największa liczba spraw  w porównaniu z innymi sądami apelacyjnymi w kraju. Według danych na koniec 2009 r. w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie odnotowano także największą pozostałość spraw (2.565), blisko 8 razy większą od najmniejszej pozostałości spraw w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie (287), 4 razy większą od pozostałości spraw w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku (540 spraw) oraz 2 razy większą od pozostałości spraw w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi (1.221 spraw).
Do Sądu Apelacyjnego w Warszawie wpływa duża liczba spraw, a przy tym - jak ocenia MS - znaczna ich część to sprawy trudne, skomplikowane i pracochłonne.
Przekazanie części spraw do sąsiednich sądów apelacyjnych korzystnie ma wpłynąć na sprawność postępowań prowadzonych w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. - Tym samym zagwarantowany zostanie dogodny dostęp obywateli do sądu, rozumiany m.in. jako rozpoznanie sprawy bez zbędnej zwłoki. Sprawy odwoławcze z okręgów ostrołęckiego i płockiego przekazane zostaną bowiem odpowiednio do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku i do Sądu Apelacyjnego w Łodzi, gdzie będą szybciej rozstrzygnięte - stwierdza Joanna Dębek.
.
Treść Rozporządzenia wraz z jego uzasadnieniem dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.

.................