Jak zmiany w procedurze karnej, które wejdą w życie już w lipcu wpłyną na pracę sędziego, adwokata i prokuratora?
Na to pytanie odpowiadali w Radiu TokFM - sędzia Maciej Czajka z Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia, prokurator  Prokuratury Okręgowej w WarszawieJarosław Polanowski, prawnik ProBono w 2013 r. oraz adwokat dr Łukasz Chojniak.
Zdaniem adwokata nie ma nic złego w tym, że będzie więcej wyroków uniewinniających. Oznacza on tylko to, że postępowanie nie wykazało winy sprawcy. Być może zdarzy się tak, że niektórzy prokuratorzy nie poradzą sobie na sali sądowej. Ale też w nowej procedurze i obrońcy mogą się pogubić - uważa adw. Chojniak. - Są dwie strony tego postępowania. To jest cena spowodowana zmianą modelu rozprawy karnej.
- Jestem przekonany, że przygotowanie, warsztat i profesionalizm prokuratorów pozwoli udźwignąć ciężar związany ze zmianą prawa - podkreślił adw. Chojniak. - A ja jako obrońca chcę wpływać na to, jakie dowody rozpatrzy sąd. Jeśli nowe rozwiązanie zadziała, nie będzie rozwiązaniem złym - dodaje.
Dyskutanci zauważyli, że ustawa przewiduje możliwość rozpatrywania spraw według starej procedury, jak i mieszanej. Najgorsza sytuacja powstanie, gdy sędziowie będą trzymać się różnych zasad procedowania. Nie ma nic gorszego od niepewności prawa - zaznaczył adw. Chojniak. Czytaj też>> Związek prokuratorów o nowej procedurze...
Z kolei sędzia Maciej Czajka powiedział, że czas wejścia ustawy kpk nigdy nie będzie dobry. - Im dłużej byśmy odkładali wejście nowelizacji, tym częściej zaczęto by w niej grzebać  - stwierdził. - Dyskusje wśród prawników nie mają końca. Trzeba przeciąć te dyskusje.
Sędzia zauważył, że podstawowym pytaniem jest, czy państwo jest w stanie podźwignąć nowy system. Dopóki będziemy patrzeć na procesy karne przez pryzmat statystyki w prokuraturze, dopóty to będzie wielkim błędem. Dlatego, że prokurator spętany wskaźnikiem statystycznym jest po prostu bezwolny na sali sądowej. Może bać się odważnie podchodzić do swoich zadań. Drugie pytanie: czy prokuratura podźwignie ten ciężar?
Prokurator Jarosław Polanowski replikował, że tu najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, w jaka będzie sytuacja osoby pokrzywdzonej, gdy sprawców się uniewinnia. To nie jest pytanie statystyczne. Przy uniewinnieniu zawsze będzie osoba pokrzywdzona, która nie osiągnie subiektywnie pojmowanej sprawiedliwości - podkreślał prokurator. - Dla takiej osoby uniewinnienie będzie to zdarzenie wiktymizujące, a co więcej - będzie dawać świadectwo swojej krzywdzie: "Prawnicy wymyślili nowy system, prowadzą spory, a ja co będę z tego miał?"- pomyśli ofiara przestępstwa.
- Część ofiar przestępstw nie będzie usatysfakcjonowana, gdy zapadnie wyrok uniewinniający -  zaznaczył prokurator Jarosław Polanowski.


  
ID produktu: 40110891 Rok wydania: 2014
Autor: Tomasz Grzegorczyk
Tytuł:
Kodeks postępowania karnego. Tom I. Komentarz do art. 1-467